Anasayfa > Araştırma-İnceleme, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Kadınlar erkeklerden daha dindar

15.03.2013 Cum, 10:23

Kadınlar erkeklerden daha dindar

Reklam

1166 kişiyle yapılan araştırmaya göre kadınlar erkeklerden daha dindar…

 

Yapılan iki ayrı araştırmada kadınların erkeklere göre daha dindar olduğu ortaya çıktı. Dinî inanç ve ibadetler aynı zamanda öfke kontrolünde de önemli rol oynuyor.

 

Erzurum Atatürk Üniversitesi ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesi iki ayrı araştırma yaptı. Cumhuriyet Üniversitesi’nden Doç.Dr. Fatma Gül Cirhinlioğlu ve Yrd. Doç. Dr.Üzeyir Ok, cinsiyet ve dindarlığı çalıştı.

 

Gül ve Ok farklı amaçlarla son 10 yılda yapılan 11 ayrı araştırmanın sonuçlarını derledi. Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmi Karslı ise, kontrolsüz öfke ile başa çıkmada dindarlığın etkisini irdeledi.

 

ÇOĞUNLUK EVLİ 

Toplam 1166 kişiyle yapılan araştırmanın yüzde 59’unu erkekler, yüzde 41’ini ise kadınlar oluşturdu. Katılımcıların yüzde 53’ü evliydi. Eğitim durumuna bakıldığında okur-yazar olan birey oranı 5.1, ilköğretim yüzde 13.3, lise yüzde 40.9, üniversite yüzde 37.9 ve doktora yüzde 2.8. Kişilerin 46.1’i öğrenci, yüzde 9.7 öğretmen, yüzde 11.1’imemur, yüzde 8’i memur, yüzde 7.5 serbestmeslek sahibi yüzde 9.9’u ev hanımı ve yüzde 7.6’sı emekli.

 

 

İbadet arttıkça öfke azalıyor

Atatürk Üniversitesi’ndeki araştırmanın sonuçlarına göre sürekli öfke düzeyleri ile dindarlığın ibadet boyutu arasında ters orantı çıktı. Yani sürekli öfke düzeyi dindarlığın ibadet boyutu düzeyine göre değişirken grubunun ibadetlere katılım oranı yükseldikçe sürekli öfke düzeyi düşüyor.

 

Çalışma, kontrolsüz öfke ile başa çıkmada dindarlığın etkilerini gözler önüne serer nitelikte. Dinin bireyin bütün hayatını ve davranışlarını düzenleyen prensipler içermesi, dindar olan bireylerin öfkeleri ile daha rahat başa çıkmalarını sağlıyor.

 

İnancını üstün tutuyor

Cinsiyet ve dindarlık üzerine yapılan diğer araştırmada ise kadınların dindarlık düzeylerinin erkeklerinkinden daha yüksek olduğu görüldü. Öte yandan kadınların erkeklere göre diğer inanç veya dünya görüşleri ile karşılaştırıldığında kendi inanç/dünya görüşlerini daha üstün tuttukları saptandı.


YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.