Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > Kadınlar günü kutlu olsun

08.03.2013 Cum, 9:57

Kadınlar günü kutlu olsun

Reklam

Muhyettin Aksak   ( AK Parti Milletvekili)

“Kadın, duyguların en güzeli olan annelik duygusuyla ödüllendirilmiştir. Annelik meşakkatli olduğu kadar, yüksek bir duygudur. Kadınlarımız, onun için aile kurumunun temelini oluştururlar. Kadınlar, onun için Peygamber Efendimizin “Cennet annelerin ayağı altındadır” hadisi şerifi ile müjdelenmişlerdir. Yine Veda Hutbesinde “Kadınlarınızın sizin üzerinizde, sizin de kadınlar üzerinde hakkınız vardır. Kadınlarınız size Allah’ın emanetidir.” buyurmuştur. Aynı şekilde; Allah, “Eşlerinize iyi, güzel davranın” ilahi emri ile bizleri uyarmıştır”

 

Cengiz Yavilioğlu   ( AK Parti Milletvekili)

“Kadına karşı şiddetin önle nmesi” ve kadın sağlığı ve korunmasının hukuki olarak en iyi şekilde sağlandığını söyleyen Yavilioğlu; “Ak Parti çalışan kadınımızın yükünü hafifletmiş, engelli çocuğu olan anneye 5 yıl erken emeklilik hakkı tanımıştır. Sigortalı kadına (iki çocuğa kadar) her bir çocuk için çalışamadığı 2 yılı dışarıdan ödeyerek emekli olma imkânı getirmiştir. Eşi vefat eden ve sosyal güvencesi olmayan kadınlara maaş bağlamıştır. Bağımsız çalışan kadınlar için ilk olan sigorta kapsamında emzirme ödeneği, gebelik halinde 16 haftalık iş görmezlik ödeneği analık yardımı olarak ödemeye başlamıştır. Hamile ve doğum yapan memur ile engelli memura nöbet ve gece vardiyası muafiyeti getirmiş, süt izni süresini arttırarak; tamamen kadına pozitif ayrımcılık tanımıştır.” d

 

Adnan Yılmaz ( AK Parti Milletvekili)

“Cennet anaların ayakları altındadır” müjdesine nail olmuştur.
Kadınlarımız kıymetli ve çok değerli şahsiyetlerdir. Her yönde önderimiz olan Sevgili Peygamberimiz, Veda Hutbesinde, eşlerimizi Allah’ın bir emaneti olarak aldığımızı bildirirken, çocuklarımızın annesi olan bu hanımlara değer verdiğini ‘Sizin en hayırlınız kadınlarına karşı en hayırlı olanınızdır’ hadisiyle ortaya koymuştur. Huzurlu bir aile, mutlu nesillerin yetişmesinde en önemli faktördür. Şiddetin ve aile içi terörün yaşandığı aileler ise gelecek nesillerin felaketi demektir. Huzuru sokakta arayan ve potansiyel suç makinesi haline gelen çocukların en büyük müsebbibi şiddetin uygulandığı parçalanan ailelerdir.
Unutmayalım ki; şiddet uyguladığımız eşimiz, çocuklarımızın annesi ve aynı zamanda bir başkasının evladı veya kız kardeşidir. Kendi evladımıza, kendi annemize, kendi kardeşimize uygulanmasını istemediğimiz şiddeti ve terörü biz de Allah’ın emaneti olarak aldığımız eşlerimize uygulamamalıyız. Bilmeliyiz ki; bir kadın eştir, annedir, evlattır, kardeştir. Onun için biz kadınları 1 gün değil 365 gün önemsiyor, 365 günün tamamını kadınlar günü olarak kabul ediyoruz.”

 

Ahmet Küçükler (Büyükşehir Belediye Başkanı)

“Kadının, tarihi ve geleneksel olarak Türk toplumunda çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki, toplumun temeli aile, ailenin temeli kadındır. Toplumun mimarı olan Türk kadını, çocuklarımızı ve gelecek nesillerimizi yetiştirendir. Türk kadını, özverili ve üretkenlikleriyle aileyi ve toplumumuzu şekillendiren en önemli varlıklarımızdır. Ve biliyoruz ki, cennet annelerin ayakları altındadır ve biz bu inançla hayatımızı yönlendiriyoruz. Kadınlar gününü vesile yaparak da toplumumuzun temel taşı olan aile kurumumuzun en önemli ferdi, çocuklarımızın ilk öğretmeni, değerlerimizin taşıyıcısı ve koruyucusu olan kızlarımızın ve kadınlarımızın geleceğinin daha aydınlık olması için hep beraber çalışmayı sürdüreceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle; kadınların, hayatın her alanında hak ettiği yeri aldığı bir Erzurum, bir Türkiye ve bir dünya temennisiyle Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak dün olduğu gibi bugün de kadına değer veren hizmetler vermeye gayret ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.”

 

Murat Kılıç (AK Parti İl Başkanı) 

“Türk Kadının gerek kamu, gerek özel sektör; gerek siyaset, gerekse katılımcı platformlarda hak ettiği ve layık olduğu yere gelmesi için bugüne dek elimizden gelen gayreti sarf ettiğimiz gibi bundan sonra da daha iyi çalışmalara imza atma azim ve kararlığındayız” diyen Kılıç daha sonra şunları kaydetti; “Dünyanın birçok ülkesinde kadınların seçme hakkı dahi yok iken seçilme hakkına sahip olan Türk kadını; fedakarlık, kararlılık ve şefkati ile Kurtuluş Savaşı da dahil olmak üzere tarihimizin her döneminde bütün dünya kadınlarına örnek olabilmiştir. Bizleri eşleri, kardeşleri, anneleri olan kadınlara ve onların daha iyi bir yaşam standardına ulaşması noktasında her türlü çalışmayı hak eden kadınların toplumun temeli olan aileyi ayakta tutan bireyler olduğunu bir kez daha vurgularken, bu münasebetle 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, saygılarımı sunuyorum.”

 

Yakup Doğan (Tekman Belediye Başkanı)

 

“Sosyal politikalar üretmede kadınlarımıza pozitif yönde ayrımcılık yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki aile kurumunun temel taşı‚ değerlerimizin temsilcisi‚ taşıyıcısı ve koruyucusu olan kadınlarımızın‚ hayatın bütün alanlarına etkin bir şekilde katılmaları bu ülkenin kazanımı demektir. Toplumun şekillenmesinde büyük rol üstlenen ve toplumun dinamik değerlerini elinde tutan kadınlarımızın daha fazla sosyal hayata katılmaları çağrısını yineleyerek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, saygıdeğer Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek diliyorum”

 

Erol Aksakal (Hizmet İş Sendikası Erzurum İl Başkanı)

 

“Hayatımızın her anında bizleri onurlandıran, bizleri eğiten, yetiştiren, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızın hayatımızda ki değerini kelimelerle ifade etmek mümkün değildir. Çalışma hayatında da kadınlarımız önemli bir yere sahiptir .Yıl içinde bir gün kutlanan, kadınlar için önemli bir yere sahip olan bu gün sadece bir güne sığdırılmamalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü yürekten kutlarken, başta kadın kuruluşları olmak üzere, kadın hakları konusunda çalışan ve katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi sunarım”

 

Erkan Ciyavul  (Eğitim-Bir-Sen Erzurum 1 Nolu Şube Başkanı)

”8 Mart Dünya Kadınlar Günü ayırımcılıkların ve ötekileştirmelerin sonlandırılmasına, başörtüsü yasağı gibi ucube bir yasağının sonlandırılmasına, Temel hak ve hürriyetlerin sağlanmasına, eğitim, öğretim, çalışma ve seçilme haklarının önündeki engellerin kaldırılmasına, Şiddetin ve savaşın hüküm sürdüğü ülkelerdeki kadınların ve çocukların yaşadıkları dramın son bulmasına milat olması tüm kadınlarımızın gününü kutluyorum.”

 

Abdullah Duman (Memur Sen İl Başkanı)

‘Bir sonraki 8 Mart’a, kadınların sorunlarının çözülmüş olduğunu görerek girmeyi umut ettiğimizi’ dile getirmiştik. Ancak geçen zaman içinde kadınların sorunlarının devam ettiğini üzüntüyle görmekteyiz. Özel gün ve haftalarda verilen sözlerin afaki olmaması, bu sözlerin hayata geçirilmesi için sorumluluk konumundaki herkesin üzerine düşeni yapması gerekmektedir.
Bu duygu ve düşüncelerle, bütün kadınlarımızın gününü kutluyor, şiddetten uzak, engellerden arınmış, kadınların hayatın her alanında hak ettiği şekilde temsil edilmesini diliyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.