Anasayfa > Eğitim > Kadir HAS’ta, Avrupa Ve ABD’de Çift Diploma Fırsatı

03.12.2015 Per, 10:49

Kadir HAS’ta, Avrupa Ve ABD’de Çift Diploma Fırsatı

Reklam

Kadir Has Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Kasım Han, Kadir Has’ın açtığı kapıdan yürüdüklerini söyledi.

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Kasım Han, üniversitenin kurucusu Kadir Has’ın memleketi Kayseri’de basınla bir araya geldi.

TED Kayseri Koleji’nde düzenlenen Avrupa Gençlik Parlamentosu (EYP) Türkiye 18. Seçim Konferansı’na katılmak üzere Kayseri’de bulunan Kadir Has Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Kasım Han, Kadir Has’ın, uluslararası vizyonuyla gerçekleştirdiği atılımlarla, Türkiye ekonomisinin gelişmesine önemli katkısı olan değerli bir iş insanı ve hayırsever olduğuna dikkat çekerek, Kadir Has’ın hayırseverliğini ‘vatan borcunu ödemek’ anlayışıyla taşıdığını vurguladı. Han, “Biz de Kadir Has’ın açtığı kapıdan, aynı sorumluluk bilinciyle geçerek, Kayseri’ye daha ne faydamız olur, ödeşilenin üzerine daha ne katarız, bu heyecanla buraya geldik. Ömrünün büyük bölümünü hayırseverliğe adayan Kadir Has’ın, kendiyle özdeşleşen özelliklerine uyumlu bir kurumsal kimlik oluşturmak durumundaydık. Kadir Has’ın, Türkiye’nin birçok yerinde gerek ibadethanelerle, gerek eğitim gerekse de sağlık kurumlarıyla taçlandırdığı bir hayırseverlik kimliği var. Kadir Has isminin taşıdığı değerler bununla sınırlı da değil. Buna güç, güven, yetkinlik, uluslararasılık ve sanatseverlik eklenmelidir” dedi.

“KADİR HAS’IN DEĞERLERİYLE YAŞIYOR”

Kadir Has Üniversitesi’ni Türkiye’nin gerçek vakıf üniversitesi olarak niteleyen Ahmet Kasım Han, “Kadir Has Üniversitesi ismini aldığı kişinin temsil ettiği değerlerle özdeşleşecek biçimde çok kuvvetli bir vakıf ve vakıf yönetimiyle desteklenen, tüm enerjisini eğitime teksif eden, alanlarında en üst düzeyde öğretim üyeleriyle zenginleştirilen, uluslararası işbirliklerini her alanda yüksek kalitede markalarla bir araya gelerek geliştirilen, yaygın ve sürekli burslarla başarıyı kararlılıkla destekleyen bir üniversitedir” dedi.

Rezan Has Müzesi başta olmak üzere, sanata ve kültüre sahip çıkan bir üniversite kimliği olduğunu vurgulayan Han, üniversitenin tarihi 7 bin yıl önceye dayanan Urartu Takı Koleksiyonu’na sürekli ev sahipliği yaptığını belirtti. Han, Galeri KHAS’ın da modern sanatın merkezi haline geldiğini ekledi.

Kadir Has Üniversitesi’nin bu yıl içinde burs oranının yüzde 86 olduğunu söyleyen Han, “Çıkış noktanız bu kadar sağlam olunca, atacağınız adımlara ilişkin bir planla ortaya çıkmak daha kolay oluyor. Kadir Has Üniversitesi’nin arkasında Türkiye’nin en önemli vakıflarından bir tanesi var. Geçtiğimiz yıl üniversitemize giren öğrencilerin yüzde 81,7’sinin burs aldığını, bu yıl için ise bu rakamın yüzde 86’ya yükseldiğini büyük bir memnuniyetle ifade etmek istiyorum. Bu sonuç Kadir Has Bey’in ‘Vatan borcu ödüyorum’ ifadesinin bu üniversitede birebir hayata geçtiğinin önemli bir göstergesidir” diye konuştu.

2023 HEDEFLERİNE ERİŞMEK İÇİN EĞİTİM KALİTESİ

Çok iyi niyetle üniversite kuran iş insanlarının hızlı tükenme ve hızlı yorulma sendromları yaşadıklarının gözlemlendiğini ve bu süreç-sonuç ilişkisinin tartışılması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Ahmet Kasım Han, bir üniversitenin nasıl olabileceği konusundaki görüşlerini paylaştı:

“Diploma hayatın sigortasıdır. Kişi, diploması ile hayatın karşısında tek başına ayakta durabilecek güçte ve güvende olmalı. Bugün maalesef üniversiteler fiyat rekabeti dahil, piyasalaşan bir rekabetin içinde olduklarını görüyoruz, bu eğilimler eğitimin kalitesini etkiliyor.”

2023 hedeflerinin ulaşılabilirliğini bir tek anlamlı parametresinin eğitimin kalitesi olduğunu söyleyen Han, “Bazı üniversitelerde en hızlı ve etkili biçimde teknik becerilere dair dersleri tamamlatarak öğrencileri mezun etmek ve onları en kısa sürede iş piyasasına sokmak amaçlı bir anlayış var. Hızla mezun edelim, kalıplanmış bir modelin içerisinde ‘meslek’ sahibi yapalım çabası var. Üniversiteler ülkeyi, toplumu ileriye taşıyacak liderleri yetiştirmekle mükelleftir, sadece meslek sahibi kılmakla mükellef değildir. Eğitimde kitleselleşme eğilimi zirve yaptığını düşünüyorum. Dünyada bir taraftan kitleselleşen, toptancı bir eğitim anlayışını, bir taraftan da kitle eğitim anlayışının dışında kendi duvarlarını yükselten, münhasırlaşan, neredeyse birebir ve yüz yüze eğitimin verildiği yeni bir eğitim anlayışının olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Dünyadaki eğitim eğilimlerinin geçmişten başlayarak yorumlayan Ahmet Kasım Han,“20. yüzyılın ortasında, ABD’de en düşük eğitim ve gelir düzeyine sahip yüzde 25’in içerisine doğduysanız yaşamınızı bitirdiğinizde en tepedeki yüzde 25’in içerisinde olma şansınız yüzde 10’du. Yaşama tabandan başlayan, üniversite eğitimi olmadan en tepeye çıkabiliyordu. Bugün bu oran fırsatlar ülkesi olarak bilinen, ABD’de bile yarı yarıya düşmüş durumda. Bu da üniversite mezunu olmadan sosyal mobilitenin çok zorlaştığını gösteriyor. Bütün dünyanın eğitim için gittiği bir ülke olan ABD’de üniversite eğitimi fiyatının sürekli yükseldiği görülüyor. Örneğin, ABD’de 1970’lerde 5 bin dolara gittiğiniz bir okula bugün 50 bin dolara gidebiliyorsunuz. Dünyada üniversiteler gittikçe münhasırlaşıyor, daha kapalı hale geliyor. Mezunlar, birbirlerinin çocukları, torunları ya da kuzenleri haline gelmeye başladı” dedi.

Öğrenciler ve velilerin göz önünde bulundurması gereken noktalara da dikkat çeken Doç. Dr. Ahmet Kasım Han, “Kadir Has Üniversitesi kontenjan baskısı yaşayan bir üniversite değil. Toplam 6 bin öğrencisi var. Öğrenci alma, daha açıkçası pazarlama yapmak baskısı yaşayarak üniversite tanıtım dönemlerine girmiyoruz. Biz öğrencilerimizi en iyi biçimde yetiştirmeye konsantre oluyoruz. Burada birçok unsur var. Örneğin, hangi bölümü seçelim sorusu sorulurken öğrenciler ve veliler açısından esas mesele, bölümün niteliğidir. Bir bölüm açılırken üniversite ‘bölüm açıyorum’ diye mi o bölümü açmış, yoksa öğrencisinin uzmanlaşmasını sağlayacak bütüncül eğitimi nasıl sağlayacağını düşünerek, uzman gözlerle programını oluşturup, bu programa göre mi öğretim üyesi almış buna bakmak lazım. Bu bölümü açabilmek için mezunlar küresel emek piyasasında en etkili biçimde rekabet etmek için hangi yetkinliklere sahip olması gerektiği göz önüne alınmış mı gibi detayların da aynı şekilde sorgulanması gerekir. Bu açıdan ana dal ve yan dal eğitiminde iki bölümden alınan eğitimin birbirini tamamlayıcı derslerle programlanmasına da dikkat edilmelidir. Bu bilinçle tercihlerin yapılması gereklidir” diye ekledi.

AVRUPA VE ABD’DE ÇİFT DİPLOMA FIRSATI

Kadir Has Üniversitesi’nin eğitim imkanlarına değinen Doç. Dr. Ahmet Kasım Han, üniversitenin 6 bini aşan öğrencisi, ayrıca 10 bine ulaşan mezun öğrencisi bulunduğunu belirtti. Yurtdışı eğitim olanaklarından söz eden Han, “Üniversitede, Hukuk Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İletişim Fakültesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi ve Sanat ve Tasarım Fakültesi olmak üzere 6 fakülte bulunmakta. Kadir Has Üniversitesi’nde, ayrıca, Yabancı Diller Yüksekokulu, Kadir Has Meslek Yüksekokulu ve Adalet Meslek Yüksekokulu da yer alıyor. Kadir Has Üniversitesi’nde ABD, Avrupa, Uzakdoğu ve komşu ülkelerdeki lider üniversiteler ile farklı alanlarda yapılan ikili anlaşmalar sayesinde öğrenciler çift diploma, yurtdışı eğitimi imkanına kavuştu. Öğrenciler, Avrupa Birliği’nin Erasmus programı kapsamında, Avrupa’da ülkelerinde anlaşmalı olan 60’dan fazla üniversitede değişim öğrencisi olarak okuyabiliyor, çift diploma programları ile de İngiltere, Almanya ve ABD’deki ortak üniversitelerden eğitim alabiliyorlar.

Avrupa Birliği’nin Erasmus programına katılarak, Avrupa’da bir ortak üniversitemizde bir veya iki dönem eğitim görebiliyorlar. İnovatif bir yaklaşımla yurtdışındaki üniversiteler ile oluşturulan ‘Accelerated Management (4+1) Programı’na katılan fakülte öğrencilerimiz, eğitimlerinin 4 yılını Kadir Has Üniversitesi’nde, 1 yılını ise yurtdışındaki anlaşmalı üniversite ile sürdürerek, lisans ve yüksek lisans eğitimlerini toplam 5 yılda tamamlayabiliyorlar. Bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, lisans derecelerini Kadir Has Üniversitesi’nden, yüksek lisans derecelerini ise yurtdışındaki ortak üniversiteden alıyorlar” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.