Anasayfa > 5'li Üst Haber, Ekonomi > Kadro müjdesi

19.11.2012 Pts, 0:12

Reklam

Başbakan ‘ın sözleşmeli personelin kadroya alınması ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ‘e verdiği talimat yerine getiriliyor. Bakan Çelik, sözleşmeli personeli 30 Haziran’a kadar kadroya alacaklarını açıkladı. Şanlıurfa’da yerel televizyonların ortak yayınına katılan Çelik, “Bununla ilgili taraflarla görüşüyoruz. Hummalı bir çalışma yürütüyoruz. Net bir tarih vermem zor. Ama bu dönemde bunun olacağını ifade edebilirim. Tarih olarak da 2013 yılı Haziran ayı sonuna kadar bu işi biter” dedi.

 
KANUN DEĞİŞİYOR
Sözleşmeli personeli kadroya almadan önce devletin personel sistemiyle ilgili yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini anlatan Bakan Çelik, 1960-70’lerin başında çıkan 657 Sayılı Devlet Memurluğu Kanunu’nun defalarca değiştirildiğini belirterek, “Yasa değiştirile değiştirile parçalı bulutlu hale gelmiş. 4A’lar, 4B’ler, 4C’ler, sözleşmeliler, işçiler, sözleşmeli işçiler bir sürü pozisyonda çalışan var. Bu durumda devlet personel sistemimizi mutlak surette yenilememiz gerekiyor” şeklinde konuştu. Sözleşmelilerin kadroya alınmasından sonra boşalacak sözleşmeli kadrosuna yeni sözleşmelilerin alınmasına sıcak bakmadığını vurgulayan Bakan Çelik şu bilgileri verdi: “Yeni sorunlar doğuran sistemi ortadan kaldırmak zorundayız. Bugün sözleşmeliler kadroya geçmek için kapıları aşındırıyor. Yarın bunların yerine yenilerini alırsak benzeri bir durumu tekrar yaşayacağız. Bu sistemin sona erdirilmesi lazım.”

 

LIYA iŞ
Kamuoyunda ”Yeşil Kart”lı olarak ifade edilen, primleri kamu tarafından yatırılan kişilerle ilgili çalışmalarının olduğunu ifade eden Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: ”İl bazında yeşil kartlı olup çalışabilecek, insanlara biz iş teklifinde bulunuyoruz. Eğer kendilerine tebliğ edilen, önlerine konan işlere gitmezlerse yeşil kartı iptal ediyoruz.Yani şu 5-6 aylık çalışma içerisinde yaklaşık 30 bin yeşil kartlı çalışıyor noktasına taşınması konusunda bir gayretimiz var.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.