Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Sağlık, Yaşam > Kanser Araştırmalarında Rota Kök Hücreye Çevrildi

23.11.2015 Pts, 9:24

Kanser Araştırmalarında Rota Kök Hücreye Çevrildi

Reklam

İSTANBUL (İHA) – Maltepe Üniversitesi Kanser ve Kök Hücre Araştırma Merkezi, kanser araştırmalarında rotayı kök hücreye çevirdi. Merkez Müdürü Prof. Dr. Ranan Gülhan Aktaş’a göre; kanserin tedaviye direnç göstermesine ve de yayılmasına neden olan kanser kök hücreleri ile yapılacak savaşın kazanılabilmesi tedaviside çok önemli bir adımın atılmasını sağlayacak.

Kanser araştırmaları, tıptaki gelişmelere paralel olarak her geçen gün ilerleme kaydediyor. Hastaların umutlarını arttıran bu gelişmelere rağmen neredeyse her hafta medyada yer alan ‘Kansere çare bulundu’ ve ‘İşte kanserin çözümü’ gibi haberler hayal kırıklıklarına neden olabiliyor. Kansere ilişkin yüzeysel ve ‘kesin(!)’ çözüm önerileri sunmak yerine, hastalığın ortaya çıkmasına ve yayılmasına neden olan kök hücrelerini bilimsel olarak incelemek amacıyla 1 yıl önce kurulan Maltepe Üniversitesi Kanser ve Kök Hücre Araştırma Merkezi, kanserin tamamen vücudun dışına atılması ve tekrarlamaması için çalışıyor.

KANSER KÖK HÜCRESİ

Son yıllarda kanserle ilgili çok sayıda çalışma yapılmasına rağmen halen bazı kanser türlerinde istenilen tedavi şekline ulaşılamadığını belirten Maltepe Üniversitesi Kanser ve Kök Hücre Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ranan Gülhan Aktaş, “Çok sayıda kanser hastası tedavi edildi zannediliyor fakat bir süre sonra hastalık kendisini tekrarlıyor. Bunun sebebinin kanserli dokuda kök hücre özelliklerine benzeyen hücreler olduğu tespit edildi. Kanser kök hücresi adı verilen bu hücrelerin kanserin tamamen tedavi edilememesinin ve nüksetmesinin sebebi olabileceği konusunda çok önemli çalışmalar ortaya çıkarıldı. Biz de bu hücrelere ulaşmanın ve onları kanserli dokudan temizlemenin yollarını araştırıyoruz” dedi.

4 KRİTİK ADIM

Kök hücrelerin farklılaşma, kendilerini yenileme ve çoğalma özellikleri taşıdığını belirten Aktaş, “Vücudumuzda yer alan ve hem farklılaşma hem de yenilenebilme özellikleri olan kök hücrelerin, kanserli dokularda da var olduğu görüldü. Yani kanserli dokular içerisinde bir grup hücre kendisini yenileyebiliyor, farklılaşabiliyor, sessiz kalabiliyor ve de uygun ortam bulduğunda çoğalarak kanserin yeniden o bölgede yayılmasına sebep olabiliyor. Hatta farklı kanser türlerinin tedavi edilememesinin bir sebebinin de tedaviye dirençli olan bu hücreler olduğu üzerinde duruluyor. Öyle ki kanser kök hücrelerinin dokuda ne düzeyde olduğunun saptanması, kanserin seyri açısından da önem taşıyor” dedi.

Kanser tedavisinde kök hücre araştırmalarının önemini vurgulayan Ranan Gülhan Aktaş, bu hücrelerle mücadeledeki 4 kritik adımı şöyle sıraladı: “İlk olarak kanser kök hücrelerine ulaşmalıyız. Ardından doku içerisinde onları tanımalıyız. Daha sonra yine doku içerisinde bu hücreleri öldürmeliyiz. Son olarak da kanserli dokunun yayılmasına engel olmalıyız.”

“KARACİĞER KANSERİ ÜZERİNE OLAN ÇALIŞMALARIMIZDA YOĞUNLAŞTIK”

Karaciğer kanseri üzerine çalışmalarda yoğunlaştıklarını belirten Aktaş, “Karaciğer kanserli hücreler içerisinde bu tür hücreler saptadık. Şimdi bu hücrelerin davranışını izliyoruz ve farklı kültür ortamlarında nasıl çoğaldıklarına bakıyoruz. Bunlar henüz laboratuvarda yapılan çalışmalar. Bu çalışmalar bir miktar daha ilerleyince tıptaki tüm çalışmalar gibi önce hayvan deneyleri yapacağız ve ardından da klinik uygulamalara geçeceğiz” diye konuştu.

İLK YILDA 5 ÖDÜL

Maltepe Üniversitesi Kanser ve Kök Hücre Araştırma Merkezi, kuruluşunun ilk yılını 5 ödülle tamamladı. Merkez, The American Society for Cell Biology and International Federation of Cell Biology Meeting’de International Travel Award, 14. Ulusal Tıbbi Biyoloji ve Genetik Kongresi’nde Genç Araştırmacı, 14. Ulusal Tıbbi Biyoloji ve Genetik Kongresi’nde En İyi Sözlü Sunum, Tıp Fakültesi Öğrencileri Kongresi’nde En İyi Poster Sunum kategorisinde 1.’lik ve Tıp Fakültesi Öğrencileri Kongresi’nde En İyi Poster Sunum kategorisinde 3.’lük ödüllerini kazandı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.