Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Sağlık, Yaşam > Kansersiz Yaşam İçin İlk Adım Bursa’da Atıldı

24.11.2015 Sal, 13:25

Kansersiz Yaşam İçin İlk Adım Bursa’da Atıldı

Reklam

Yakalandığı kanser türlerine karşı verdiği mücadele ile kanserle savaşanlara rol model olan Dida Kaymaz tarafından kurulan Kanserle Yaşam Derneği’nin gezici eğitim aracı YaşaTIR, 6 Anadolu ilini kapsayan gezisini Bursa’dan başlattı. Bursa Podyum Park’ta gerçekleştirilen ve halktan yoğun ilgi gören etkinlikte katılımcılar, “Kansere inat, yaşasın hayat” dedi.

Yakalandığı hastalık nedeniyle doktorların “6 ay” ömür biçmesine rağmen, mücadeleci kişiliğiyle kanseri yenen Dida Kaymaz tarafından 2010 yılında kurulan Kansersiz Yaşam Derneği, Cigna Finans’ın katkılarıyla çalışma başlattı. Çalışmalarını tüm Türkiye’ye ulaştırmak için “YaşaTIR” projesini hayata geçiren Kansersiz Yaşam Derneği, mobil seminerler verdiği, özel tasarlanmış tırı ile halkın, hastalıkta ve sağlıkta kullanabilecekleri “hayat kurtaracak” bilgilere sahip olmasını sağlamak için yola çıktı. Kansersiz Yaşam Derneği’nin “YaşaTIR”ı, Anadolu gezisinin ilk durağı olan Bursa’da halkla buluştu.

UZMAN HEKİMLER EĞİTİM VERDİ

Bursa Podyum Park’ta gerçekleştirilen etkinlikte Bursa Acıbadem Hastanesi’nin deneyimli ve uzman hekimleri Prof. Dr. Bülent Orhan, Genel Cerrah Dr. Volkan Tümay, Psikolog Deniz Erden ve Prof. Dr. Tufan Bilgin, “medikal onkoloji, jinekolojik onkoloji, meme sağlığı, kanser ve psikoloji” konularında eğitim verdi. Eğitim seminerinde Cigna Finans’ın katkılarıyla katılım gösteren Nur Bilen Yavuzer de dinleyenler ile “ sağlıklı yaşam, kişisel bakım ve güzellik” üzerine sohbet etti.

YaşaTIR’ın Bursa’dan başlayan etkinliğine, yakalandığı mide, kolon, akciğer, karaciğer ve beyin bölgesinde baş gösteren hastalık nedeniyle doktorların yaşam şansı tanımadığı Kansersiz Yaşam Derneği Başkanı Dida Kaymaz da katıldı. Kaymaz, Bursalılarla yaptığı sohbet sırasında, kansere karşı verdiği mücadelede, yaşadıklarından yola çıkarak edindiği bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

200 BİNE YAKIN KİŞİYE UZANDI

Kanser hastalığı konusunda toplumu bilinçlendirmek, kanser hastası kişilere ve ailelere destek vermek için kurulan Kansersiz Yaşam Derneği 2010 yılından bugüne kadar 193.000 kişinin hayatına dokunmayı başardı.

Kansersiz Yaşam Derneği’nin YaşaTIR vasıtasıyla, kanser ve kansere karşı mücadele konusunda toplumsal bilinci geliştirmek, duyarlılığı ve farkındalığı arttırmak üzere planladığı gezide Bursa’nın yanı sıra Eskişehir, Ankara, Adana, Antalya ve İzmir’i de kapsıyor.

KANSERSİZ YAŞAM DERNEĞİ HAKKINDA

Kansersiz Yaşam Derneği, 2010 yılında, kanser hastalığı ile amansız bir mücadele veren Dida Kaymaz tarafından kuruldu. Sağlıklı ya da kanser hastası olan herkese, kansersiz bir dünyanın mümkün olduğunu anlatmak ve bu hastalıkla tanışmamaları için Türkiye’nin her yerinde, 7’den 70’e farkındalık sağlamak adına yola çıktı.

2010 yılından bugüne, gönül üyesi dostların da desteği ile 190 bin kişiye ulaştı, yaşamlarına dokundu. Dernek, daha 5. yılında, ilk defa İtalya dışında bir ülkede gerçekleştirilen “Barış İçin Bilim” Konferansına ev sahipliği yaptı. Konferansta, 7 farklı ülkeden uluslararası katılımcılar ve Nobel Ödüllü 7 bilim adamı katıldı.

Kansersiz Yaşam Derneği, “Bilim ve Bilinçlendirme Günleri”, “Meme Okulu”, “Alışveriş Yaşa TIR”, “Eğitim YaşaTIR”, “Gülümse Sen” Çocuk Panayırı, “Eğitim ve Atölye Çalışmaları”, “En Anlamlı Sayı” ve “Sporcu Melekler” gibi birçok projeye imza attı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.