Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Sağlık > Kapalı mekânda sigara içirene ruhsat iptali…

05.01.2013 Cts, 7:11

Kapalı mekânda sigara içirene ruhsat iptali…

Reklam

Sağlık Bakanı Akdağ, sigaraya karşı savaşta cezaların artırılması ve ruhsatların iptali için yasal düzenlemeyi hazırladıklarını söyledi,

 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kapalı mekanlarda sigara yasağına uymayan işletmelerin ruhsatını iptal edeceklerini açıkladı. Sigara endüstrisinin büyükşehirlerde ünlü işletmelerin cezalarını ödediğini ve tek başına cezaların caydırıcı olmadığını tespit ettiklerini belirten Bakan Akdağ, “Cezaların artırılması, ruhsat askıya alınması ve iptaline ilişkin yasal düzenlemeyi hazırladık. Yakında TBMM’de görüşülecek” dedi. Bakan Akdağ, Avustralya’nın başlattığı Kara Paket uygulamasının da üzerinde çalışmaya başladıklarını bildirdi. Sigara endüstrisine ve kapalı mekanda sigara içimine izin veren işletmelere ağır cezalar getiren yeni düzenlemeleri ilk kez SABAH’a açıkladı.

 

 


RUHSATLAR ASKIYA 

Türkiye’nin tütünle mücadelede ‘nün listesinde en başarılı ülke olduğunu hatırlatan Bakan Akdağ, yeni yılda da bu başarıyı devam ettireceklerini söyledi. Tütün lobisinin kapalı mekanlara uygulanan cezaları ödemesinden kaynaklı cezaların caydırıcılığının azaldığını tespit ettiklerini belirten Akdağ, “Yeni bir yasal düzenleme hazırlayarak Meclise gönderdik. Cezaları artıracağız. Tekrarlayan vakalarda ruhsatları belli bir süre askıya alacağız” dedi. Bakan Akdağ, şunları kaydetti: “Şuanda kapalı mekanlarda ihlal oranının yüzde 5’i geçmediğini ancak ihlali işleyen işletmelerin sürekli tekrarlarını tespit ettik. Cezaların uygulanma biçiminden dolayı İçişleri Bakanlığını ve valilikleri uyardık. Cezalar esneklik içinde uygulanması gerekiyor. Bir küçük kahvehane işletmesiyle büyük bir düğün salonuna aynı ceza verilemez. O nedenle cezalar 1-10 bin TL arasında değişiyor. ” Akdağ, denetimlerde etkinliği artırmak için işletmelere aynı hız takometresinde olduğu gibi tütün takometresi cihazı üzerinde çalıştıklarını belirterek, bu konuda nanateknolojiden yararlandıklarını söyledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.