Anasayfa > Türkiye > Karagöl Sonbaharda Kayıt Altına Alınıyor

25.10.2015 Paz, 15:24

Karagöl Sonbaharda Kayıt Altına Alınıyor

Reklam

Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan Karagöl, Sonbahar’da fotoğraflarla kayıt altına alınıyor.

Artvin’in Borçka ilçesine 25 kilometre uzaklıktaki Karagöl, ladin, köknar ve çam ağaçlarıyla çevrili dağlardan biriken suların meydana getirdiği bir heyelan gölü olma özelliği taşıyor. Sonbaharda sarı, yeşil ve kızıl tonlarla rengarenk göl manzarası, doğaseverlere ve özellikle fotoğraf tutkunlarına güzellikler sunuyor. Gölü ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler, piknik yapmanın yanı sıra, küçük kayıklarla göl gezintisi yapma imkanı da buluyor. Göl içinde sazan ve karabalığın yanı sıra 11 çeşitte akvaryum balığı da bulunuyor.

Zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğine sahip olan bölge, Karagöl`ün de içinde bulunduğu 368 hektarlık alanın Çevre ve Orman Bakanlığınca 2002 yılında`Tabiat Parkı` haline getirilmesiyle bölge doğa turizmi açısından cazip hale geldi. Yurdun dört bir yanından ve yabancı ülkelerden turlarla gelen doğa tutkunları ile çeşitli üniversitelerden gelen bilim adamları Karagöl`ü gördüklerinde hayranlıklar saklayamıyorlar.

Sonbahar tonlarının fotoğraflarla kayıt altına alınması için Artvin Valiliği, Borçka Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı ile ortaklaşa bir gezi düzenlendi. Halayların çekildiği, tulum seslerin yükseldiği gölün etrafını gezen Artvin Valisi Kemal Cirit, Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek, Belediye Başkanı Aslan Atan, Artvin Çoruh Üniversite öğrencileri ve çok sayıda yabancı illerden gelen kalabalık bir halk topluluğu ile sohbet etti.

Artvin Valisi Kemal Cirit, “Bir çok ellerde fotoğraf makinesi ve cep telefonları ile hazır bekleyenleri görmekteyim. Bugün buradaki güzelliği tablolarına aktaracaklar. Burada sonbaharın en güzel yaşanan alanda bulunuyoruz. Dünyada yüz kent ziyaret edecekseniz bunun biri de Artvin olsun diye bir uluslararası bir kuruluş var. Özellikle foto safari olması açısından yöreyi turizme kazandırmaya çalışıyoruz. ’Son baharı en güzel nerede yaşayabiliriz?’ diye sorulursa, bunun cevabı Borçka Karagöl’dür. Yaşanabilir doğa harikası olan havzamız her mevsim bir başka güzelliği ile adeta kendine hayran bırakıyor” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.