Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > Kaybolmaya Yüz Tutan Meslekleri Yıldırım Belediyesi Ayağa Kaldırıyor

06.12.2015 Paz, 14:49

Kaybolmaya Yüz Tutan Meslekleri Yıldırım Belediyesi Ayağa Kaldırıyor

Reklam

Yıldırım Belediyesi, ilçede kaybolmaya yüz tutan mesleklerin korunması için adım attı.

Yıldırım Belediyesi, gelişen teknolojiye rağmen mesleklerini azimle sürdüren zanaatkarlara vergi muafiyeti kolaylığı getirdi. Yıldırım Belediye Meclisi toplantısından çıkan karar ile el dokuma işleri, bakırcılık, ahşap oyma, çini ve çömlek yapımı, yorgancılık, yemenicilik, bastonculuk, yazmacılık, oymacılık gibi kültürel ve sanatsal değeri olan meslek dallarında faaliyette bulunanlar, Gelir Vergisi Kanunu’nda yapılan ek düzenlemeyle gelir vergisinden ve çalışma ruhsatından muaf oldular.

‘KÜLTÜRÜMÜZE SAHİP ÇIKIYORUZ’

İlçe esnafının her zaman yanında olduklarını söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Kendi ürettikleri ürünleri satanlara münhasır olmak üzere, geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyette bulunanları, esnaf muaflığı kapsamına alarak mesleklerini yaşatma fırsatı sunuyoruz. Bu sanatlarla uğraşanlar ustalaştıkça, daha güzel eserler ortaya koydukça sanat tutku haline dönüşüyor. Bunun yanında YIL-MEK kurslarımız sayesinde unutulmak üzere olan çok sayıda geleneksel sanatımıza da yeni zanaatkarlar kazandırarak kültürümüze sahip çıkıyoruz. Restore ederek hanımlarımızın kullanımına sunduğumuz Hançerli Hamamı Kültür Merkezi’ndeki atölyede de Osmanlı sanatları eğitimi veriyoruz” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.