Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Slayt Haber, Yaşam > Kaymakam, “eşe dayak” davasında beraat etti

20.02.2013 Çar, 17:01

Kaymakam, “eşe dayak” davasında beraat etti

Reklam

ERZURUM’un Tekman İlçesi Kaymakamı olduğu sırada, ev kadını olan eşinin şikayeti üzerine hakkında ’kasten yaralama, tehdit, kötü muamele ve aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğü ihlal’ suçlamasıyla dava açılan Mutlu Almalı beraat etti.

 

Mutlu Almayı, karar ile ilgili olarak, “Suçsuzluğumun mahkeme yoluyla kanıtlanması beni mutlu etti” dedi.

 

 

Tekman eski Kaymakamı 30 yaşındaki Mutlu Almalı’nın eşi, bir çocuk annesi 29 yaşındaki Nezaket Almalı geçen mayıs ayında, kocasının kendisine şiddet uyguladığını, bir öğretmenle yasak aşk yaşadığı ve evine çocuğuna yiyecek almadığı iddiasıyla Tekman Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulundu. Olayın duyulması üzerine Kaymakam Mutlu Almalı, görevinden alınarak Artvin Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü’ne atandı. Eşi Nezaket Almalı ise çocuğu ile birlikte Mersin’deki ailesinin yanına döndü.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada Kaymakam Mutlu Almalı hakkında Erzurum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ’kasten yaralama, tehdit, kötü muamele ve aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğü ihlal’ suçlarından dava açıldı.

Eşinin 2011 Kasım ve Aralık aylarından itibaren İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sabah erken saatlerde gittiğini ve akşam geç saatlerde eve döndüğünü iddia eden Nezaket Almalı, talimatla mahkemede alınan ifadesinde Kaymakam eşinin kendisini babasının evine göndermekle tehdit ettiğini öne sürdü.

Eşinin ilçedeki rehber öğretmen N.İ.G. ile ilişkisi olduğunu iddia eden Nezaket Almalı, 2012 yılının mayıs ayından itibaren marketten alışverişlerini kestiğini belirterek, “Yiyecek ve içecek veya çocuğuma süt almak istediğimde market sahibi ’eşinizin talimatı olduğu için veremem’ diyordu. Evde bulunan bebe bisküvisi ve bayat ekmeklerle idare etmeye çalışıyorduk. Bahçede çalışan kişi çocuğuma acıdığından birkaç defa bize süt getirdi” dedi.

Suçlamaları kabul etmeyen Mutlu Almalı, bu durumun tamamen eşinin psikolojik sorunlarından kaynaklandığını söyledi. Eşi ile 2006 yılında evlendiklerini bildiren Mutlu Almalı, “Evlendiğimiz ilk günden beri sürekli sorun çıkarmaya başladı. Beni ve ailemi kabullenmiyordu. Çocuğumun ailem tarafından görülmesine dahi izin vermiyordu. İşim gereği sosyal çevreyi sorun haline getirip tahammül edilemez kıskançlık krizi başladı. Psikiyatri eşim için obsesif (takıntı) teşhisi koymuştur. Bana zarar vermeye yönelik haksız iftiralar atmıştır. Market alışverişini kesmeye yönelik bir durum yok. Eşim 20 gün içerisinde marketten 1500 liralık gereksiz harcamalar yapmış. İddialar asılsız, eşimin takıntıları ve ailesinin yönlendirmesi ile olay bu noktaya gelmiştir” diye konuştu.

Mutlu Almalı’nın avukatı Mehmet Güzel de müvekkilinin görev yaptığı İlçe Milli Eğitim Müdürü ile birlikte ’Başarıyı Artırma Projesi’ ile bir takım görüşmelerinin olduğuna dikkati çekti, bu projede koordinatör olarak Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından N.İ.G’nin görevlendirildiğini anımsattı. Proje nedeniyle müvekkilinin öğretmen N.İ.G. ile aynı ortamda bulunmak zorunda kaldığını vurgulayan Avukat Güzel, şunları söyledi:

“Müvekkilim ile eşi arasında çıkan tartışma sırasında kendisine yönelik fiziki bir şiddet olmadan ’Polis imdat’ diye bağırmış ve koruma polisi Osman Yalçın olay yerine gelmiştir. Osman Yalçın verdiği ifadesinde eve çıktığında Nezaket Almalı’nın darp edilmiş halinin bulunmadığını, aksine müvekillimin kollarının eşi tarafından tırmalandığını söylemiştir. Market yöneticisi Nihat Şakiroğlu verdiği ifadesinde Nezaket Almalı’nın 12, 17, 18 Mayıs günü 1500 liralık alışveriş yaptığını anlatmıştır. Fişler incelendiğinde her biri 10 kilo olan pirinç, kırmızı et, tavuk eti, bir koli süt olduğu görülmektedir. Müşteki Adli Tıp Kurumu Şube Müdürlüğü’nde verdiği kendi ifadesinde fiziksel şiddetin 14 gün önce olduğunu belirtmiştir. Rapora göre sağ kolunda açık mor yeşil renkte, sol bacakta ise morluk olduğu belirtilmiştir. Ekimozların (yaralanma) rengine göre sınıflandırıldığında kırmızı renk yaralanmanın yeni, mavi-mor renk 3-6 günlük, fıstık yeşili 7-12 günlük, limon sarısı ise 12-18 günlük olduğunu göstermektedir. Müştekinin iddia ettiği gibi 14 gün önce darp edilmiş olsaydı yaralanma renginin limon sarısı renkte olması gerekmektedir. Rapor dikkate alınarak yaralanmanın çarpma sonucu meydana gelme olasılığı kuvvetlidir.”

Mahkeme heyeti, tanık ifadeleri, Adli Tıp Kurumu raporu ve Nezaket Almalı’nın ifadelerinin soyut beyanlara dayandığını göz önünde bulundurarak Mutlu Almalı’nın ’kasten yaralama, tehdit, kötü muamele ve aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğü ihlal’ suçlarından ayrı ayrı beraatine karar verdi.

BOŞANMADIK AYRI YAŞIYORUZ

Karar ile ilgili DHA’ya konuşan Mutlu Almalı, ortada zaten birşey olmadığını bunun mahkemeyle birlikte somutlandığına işaret etti. Mutlu Almalı, “En azından haklı oldum. Suçsuz olduğum ortaya çıktı. Daha önce de birşey yoktu zaten mahkemeyle de tesbit oldu. Beraat ettim delil yetersizliğinden değil, çünkü ortada delil yok suç olmadığı için tüm suçlardan ayrı ayrı beraat ettim. Boşanma olmadı, şu an ayrı yaşıyoruz. Kaymamaklık görevine geri dönmek için İdare Mahkemesi’ne açtığım dava devam ediyor” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.