Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > Kayseri Barosu Kadınların Seçme Ve Seçilme Hakkını Elde Edişinin 81’inci Yılını Kutladı

04.12.2015 Cum, 12:49

Kayseri Barosu Kadınların Seçme Ve Seçilme Hakkını Elde Edişinin 81’inci Yılını Kutladı

Reklam

Türkiye’de kadınlara seme ve seçilme hakkı tanıyan yasanın kabul edilmesinin 81’inci yılında Kayseri Barosu’nun düzenlediği seminerde konuşan Doğruyol Yol Partisi (DYP) 21’inci dönem Kayseri Milletvekili Avukat Sevgi Esen “ 5 Aralık, eşitlik adına, saygı adına yapılan mücadelenin bayrak olduğu, demokrasi adına bir onurun yaşandığı tarihin adıdır” dedi.

Esen, kadınların haklarını kendi emekleriyle aldığını söyleyen Esen “ Bugün 5 Aralık seçme ve seçilme kanununun çıkarıldığı gün. 5 Aralık sadece kadın günü değil, insan olmanın eşit olmanın günü. Alın terinin boncuk boncuk hakka dönüştüğü hukuka dönüştüğü gün. Her 5 Aralık’ta bir kapı aralanıyor. Ve bizler o aralıktan tarihin derinliklerine bakıyoruz” şeklinde konuştu.

5 Aralığın yanlış yorumlanmaması konusuna vurgu yapan Esen “5 Aralık sadece bir kadın günü değil. Böyle bir yaklaşım böyle bir bakış açısı sorunların tespitine ve siyasette yapılacak en vahim hatadır. Şimdiden demokrasiden, ülke kalkınmasından vazgeçmek demektir. Toplumun kalkınmasındaki kadın emeğini devre dışı bırakmak demektir” ifadesini kullandı.

Esen kadın olarak mücadeleye devam edeceklerini belirterek “ Küçük olabilir ancak sağlam adımlarla demokrasi koşusuna katılmak, birikimler kazanmak, bu birikimleri ülke kalkınmasına taşımak, bizler adına mücadele eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere emeği geçenlere göstereceğimiz en büyük saygı olacaktır” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.