Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > Kayseri Şeker, 2016 Yılında Şeker Oranını Yükseltmek İçin Seferberlik İlan Ediyor

23.11.2015 Pts, 9:24

Kayseri Şeker, 2016 Yılında Şeker Oranını Yükseltmek İçin Seferberlik İlan Ediyor

Reklam

Kayseri Şeker Fabrikasının kampanya döneminde geçen yaklaşık iki aylık sürede elde edilen verilere göre fabrikaya teslim edilen pancarda fire oranının ortalama yüzde 8.5’e kadar düşmesinde pancar toprağının tarladan maus makinası ile elenerek yüklenmesinin büyük katkısı olduğu belirtildi.

2015-2016 Pancar alım kampanya döneminde geride kalan yaklaşık 2 aylık süre içerisinde fabrikaya teslim edilen pancarların fire oranları ve pancardaki şeker oranları hakkında bir değerlendirme yapan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; “Kayseri Şeker’in 2015 yılında pancar alımında en temiz dönemi yaşıyor ve ortalama şeker oranı, Boğazlıyan Şeker Fabrikasında 15,90 Kayseri Şeker Fabrikasında 16,80 seviyesinde, fabrikaya teslim edilen pancarlardaki fire % 8,5 oranı ile Kayseri Şekerin ulaştığı en düşük fire oranı olup en temiz pancarın da bu sene alındı.” dedi.

Başkan Akay; 2015- 2016 kampanya döneminde Boğazlıyan Şeker Fabrikasında 61. Kayseri Şeker fabrikasında 55. günün geride kaldığını belirterek, “Şu ana kadar Kayseri Şekerde 699.100 ton, Boğazlıyan da 837.500 ton olmak üzere toplamda 1 milyon 536 bin ton pancar işlendi. Bu sene pancar veriminde % 10 seviyesinde bir yükselme var. Bizim şu anda ki tespitlerimize göre dekarda ki pancar verimimiz 6 ton seviyesine yükselmiş olması Türkiye ortalamasının 5,3 olduğunu düşünülürse % 10 artış olduğunu ifade ediyor. Türkiye de ki en çok şeker oranının şu an bizim işletmelerimizde mevcut olması ve verimliliğin artması oldukça sevindirici bir gelişmedir.

Şeker oranının 1 puan yükselmesi toplamda 20 bin tona tekabül ediyor. Bunun da ekonomik değeri şu an 53 milyon TL’dir. Bunun yarısı çiftçinin cebinden yarısı da fabrikadan gidiyor. Bu kayıp olan ekonomik değerin yükseltilmesi çok önemli bir husus olduğu için önümüzdeki yılda stratejik hedef olarak şeker oranını yükseltmek için seferberlik ilan ediyoruz. Buna çiftçilerimizle birlikte gerçekten çok önem vermekteyiz. Bu oranı yükselttiğimiz takdirde ortaya daha fazla ekonomik değer çıkacak. Bundan çiftçi de, çalışan da, fabrika da, maliye de payını alacak demektir.

2017 hedefleri ile ilgili olarak ise Başkan Akay şunları söyledi; Bundan sonra Türkiye’de şeker ve pancar sektörünün sürükleyicisi Kayseri Şeker ve Konya Şeker olacağını düşünüyorum. Yani bu iki şirket bu sektörün lokomotifi konumunda bu iki şirket eğer varlığını sürdürürse Türkiye de şeker sektörü sıkıntı yaşamaz. Yoksa 2017 sonrasında Avrupa birliğinde kotaların serbest bırakılması durumunda bizim olumsuz etkilenmemiz söz konusu olabilir. Bunun olmaması için bizim o döneme hazırlanmamız lazım. Bunu da başarılı kılan Kayseri Şeker ve Konya Şekerdir” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.