Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > Kent Meydanı Rezaleti

15.07.2013 Pts, 3:42

Kent Meydanı Rezaleti

Reklam

Yakutiye Kent Meydanı inşa edilene kadar yıllardan beri şehrimizde eksikliğini en çok hissettiğim alan olarak ‘’ Kent Meydanı’nı ‘’ görmekte idim.

 

Herkesin her sohbetinde sıkça dile getirdiği ‘’ şöyle rahat bir alan alan olsa da keyfimizce oturup kalksak dediği ‘’ mekân Ali Korkut sayesinde arzuladığımız gibi olmasa da ihtiyacı bir nebzede olsun karşıladı. Gâh Ramazan ayında gâh diğer günlerde şöyle ufakta olsa soluklanabildiğimiz güzel bir alana kavuştuk sayılır.

 

 

 

Şimdi diyeceksiniz ki ey yazar bu kadar yıkadın yağladın rezaleti nerede bu meydanın?

Hemen anlatayım meramımı sayın okuyucularım, Ramazanlarda bilhassa renklenen bu meydan içinde bulunduğumuz bu Ramazan itibari ile işin açığı zıvanadan çıkmış, şirazesi kaymış durumda!

 

 

 

‘’ Böyyüklerimiz ‘’ belki yine alınacak kızacak ama kusura bakmasınlar ‘’KENT MEYDANI’’ adeta ‘’ RANT MEYDANI’’NA dönüşmüş durumda.

 

 

Sayın YÜKSEK MİMAR ALİ KORKUT Beyefendi, değerli büyüğüm, güzel abim, yanlış anlama, işini sana öğretmek gibi olmasın ama Kent meydanları Dört bir tarafı Kahvelerle, Dükkanlarla çevrilmiş tıkış tıkış kalabalık ile dolmuş, gezmeyi bırak nefes almanın zor olduğu alanlar değildir.

 

 

 

Bugün Erzurum Kent Meydanı ‘’ Çıfıt Çarşısı’ndan’’ hallice curcuna yerine dönmüştür. Her boşluk nasıl ve ne hikmetse kahvelerle masa sandalyelerle donatılmış. Kimsenin zoruna gitmesin ama oraya giden bayanların çektiği zorlukları gidin de kendi gözlerinizle görün.

 

 

 

Meydanın erkek kahvelerinden zerre farkı yok. Hele bir de yeni ortaya çıkmış züppe, zibidi Erzurum tabiri ile HIŞTO gençlik meydanı kuşatma altına almış ki ulu orta dümdüz küfreden mi dersin, el âlemi rahatsız eden mi?

 

 

Bu arada gariptir yeni bir adet edinildi Erzurum’da – yine kimsecikler pek alınmasın ya da alınsın keyifleri bilir –  ‘’ İki ayaklı itlerden çok kurtulmuşuz gibi dört Ayaklıları’’ Erzurum’a musallat olmuş. İki adım başı bir köpek…

 

 

 

Sadece bununla da bitmiyor mevzu. 700 küsür yıldır türlü badirelere göğüs gerip de sağlam duran YAKUTİYE MEDRESESİ ‘’inşallah(!)’’  koca koca hoparlörlerimiz ve bas müziklerimiz sayesinde(!) yıkılacaktır. Yurtdışı ve yurtiçinde binlerce şehir bilmem kimden kalma dört tane duvardan ibaret harabesini bile tozdan, topraktan, flaşlardan, ışıklardan korurken biz yıkmak için elimizden geleni yapıyoruz.  Sayın Ali Korkut buna ne önlem alır bilinmez ama önlem alınmazsa olacak aşikardır.

 

 

 

Yine işin bir başka manevi boyutu ise Kent Meydanı’ndaki platformda okunan Kur’an-ı Kerim’dir.  Dikkatinizi belki de tepkilerinizi şu anda üzerime çekmiş bulunmaktayım. Kim bilir kimler hakkımda neler diyecektir ama ben fikrimi söyleyeyim.

 

 

MEYDANDA KUR’AN-I KERİM O-K-U-N-M-A-S-I-N ! ! !

Efendim çünkü Kur’an-ı Kerim okunurken dinlemek farzdır. Okunan da adı üstünde Kur’an yani Allah’ın kelamıdır. Oysa Meydan’ın ve caddenin hali ortada.  Ey güzel hemşerilerim bir kez olsun dikkatle ortamı inceleyiniz. Kur’an okunurken neler neler görüp duyacaksınız hayret edersiniz.  Şahsım adına ben yukarıda da bahsettiğim birtakım olumsuzlukları gördükten sonra orada Kur’an okunmasına kesinlikle karşıyım.  Fetva makamı, yetkili merci değilim fakat kaş yaparken göz çıkarılıyor.

 

 

 

Dillendirebildiğim kadarı ile Meydan, meydan olmaktan çıkmış durumda. Belediye yetkililerimiz ve Polisimiz meydan’a hazır Ramazan’ın başlarında iken biraz daha itina göstermeleri gerekmektedir. Aksi halde elimizde övünülecek daha da pek bir şeyimiz kalmayacaktır.

 

 

 

Selam ve Dua ile, Hayırlı Ramazanlar.

YORUMLAR

Toplam 9 yorum bulunmaktadır.

EMRE ATACAN

tbrk ederım sız Abdullah TAŞBAŞI çok güzel bı konuya degınmışsın bu yazdıkların hep sı dogru ben kendı şahsım adına aılem alıp dısarı çıkarmıyorum ipini koparan orda küfür diz boyu aıle varmiş yokmu kımın umrunda YAZIK ERZURUM MA YAKIŞMIYOR BU TÜR HAREKETLER SAYIN YAKUTİYE BELEDİYE BAŞKANIMIZ BIRAN ÖNCE EL ATMALI
BU TÜR OLAYLARA KARŞI TEBIR ALDIRSIN SAYGILARIMLA

15.07.2013, 4:03
AHMET POLAT

Abdullah bey kardeşim duygularıma tercüman oldun gibi ama çok az yazmışsın ben oğlumla bir gün geldim o meydana ve 5 dakika durdum Allah’tan ezan okundu camiye gittim daha sonra yanından bile geçmeden eve gittim tam bi rezalet Lalapaşa camiinde mukabele okunur, vaaz yapılır ama hiçbir şey anlaşılmaz vesaire vesaire. biz Erzurum luyuz biz islamı en iyi yaşamaya çalışan Ramazanı en iyi yaşamaya çalışan insanlarız. oradaki o kadınlı kızlı erkekli oturmalar çay sohbetleri islama hiç mi hiç uygun değil bunları yapanlar belediye başkanları halkın babaları öylemi yani Hz Ömer’leri !…
Hz. Ömer’in başından geçeni bilirsiniz “Hz. Ömer bir gece Efendimiz (s.a.v)in amcası Hz Abbası yanına alarak halkı gezer bir bakar ki bir çadırdan ses gelir ağlama sesleri gider çadıra yanaşır dinler bir kadın ağlama yavrum pişti pişecek diye çocukları avutur. bir içeriye girer bakar ki kadın tencere içerisinde taşları kaynatır. kadın sen ne yapıyorsun kadın derki bunlar benim yetim torunlarım hiç bir şeyim yok çocuklar aç onları avutuyorum. ama kadın hz. Ömer’i tanımaz yani halifeyi tanımaz. Hz. Ömer derki halife yardıma gelmedi mi kadın hiddetlenir der ki kahrolası o halife gelip gezip bulsaydı bizi Hz. Ömer öyle bir yıkılır ki Hz. Abbas ile koşa koşa ambara gider un alır sırtına Hz. Abbas’da yağ alır dönerler pişirir yemekleri çocukların karınlarını doyururlar ve ertesi günü kadın hilafet makamına gelir Hz. Ömer ona maaş bağlar ve kadına der ki affettin mi Ömer’i kadın da derki Ömer’ de eğer gösterirse böyle adaleti.”
bu kıssayı safahatta M.Akif ERSOY mükemmel anlatır. evet belediye başkanları Hz. Ömer olmalılar bu kadar masraflar programlar yerine açların karınları doysa ihtiyacı olanların ihtiyacı giderilse Rus kızlarına veriler paralar dadaş kızlarına verilse ihtiyacı olan müslümana verilse, kültürümüze göre programlar yapılsa yoksa herşeyi gören ve işiten Rabbimiz var.
Selam ve Dua ile…..

15.07.2013, 8:33
Sedat Sirkecioğlu

Diline sağlık kardeş.İçimizden geçenlere tam tercüman olmuşsun.Başkan anlamamakta direniyor.aklı sıra siz hoşlanmasanızda bu ortamdan hoşlananlar var diyor.Bu halk inançları konusunda çok hassastır.nasıl olsa gereken cevabı yerinde verecektir.Geçen sene tepki verildi.Anlamamakta ısrar etti.Yine aynı filmi ortaya koydu.Artık tepki sandık ta olur.Erzurum’u başka şehirlerle karıştırıp uygulama yapılması, en büyük hüsranı doğurur.

15.07.2013, 11:09
Abdurrahim Şık

ali korkut dürüslüğünden hiç taviz vermedi biraz ağırdan işlerini yürütüyor zaten allah var aziziye palandöken ve yakutiye belediye başkanları her biri bir birinden cevher allah yardımcıları olsun
20 saat önce · Beğen

15.07.2013, 11:38
hakan oğurlu

tebrik ederim çok güzel konuşmuşsunuz ama bu yönetim bunlarıda görmezden geleceklerdir eminim..

15.07.2013, 16:40
Ali

İnşallah bu yazıyı da birileri okur da feyz alır belki . Tebrik ediyorum sizi Abdullah Bey.

16.07.2013, 3:47
Tuğrul Rıdvan UCUN

Çok önemli bir koyuya değinmişsiniz Abdullah bey tekrar tebrik ederim.. İnşallah yazı bir işe yarar da çözüm bulunur..

16.07.2013, 4:26
osman

güzel bir hususa temas etmişsiniz kaleminize sağlık şu günlerde gerçekten kent meydanına inince Erzurumlu olduğumdan utanç duyuyorum. aynen tabir ettiğiniz gibi iki ayaklı itler bide yanlarında bildiğimiz itler her yeri işkal etmiş adım atacak yer yok

16.07.2013, 10:10
DADAŞ palandöken

AKP ELİ İLE İSLAM DİNİ DEĞİŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYORBU BOP PROJESİDİR.MİSYONERLİK PROJESİDİR.DİNLERARASI DİALOG PROJESİDİR….BUNLARI CHP YAPSA TAŞA TUTARLARDI CAMİDE HATİM İNDİREN NARKOZLU AKP’LİLER….

18.07.2013, 10:57