Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Sağlık, Yaşam > Kesilecek Denilen Parmağı Ameliyatla Kurtuldu

24.11.2015 Sal, 11:24

Kesilecek Denilen Parmağı Ameliyatla Kurtuldu

Reklam

Mardin’de yaşayan 13 yaşındaki Uygar Duyan, elinin üzerine düşen ağır bir cisim nedeniyle parmağını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Gittikleri bütün hastanelerde parmağının kesilmesi gerektiği cevabını alan Duyan ailesi, Diyarbakır’da başvurdukları bir hastanede yapılan başarılı operasyonla çocuklarının parmağını kurtardı.

Sağ elinin birinci parmağı ezilen ve kaza sonrası başvurdukları sağlık merkezinde parmağının kesilmesi gerektiğini öğrenen Duyan, büyük bir üzüntü yaşadı. Duyan ailesi birçok hastaneden hep aynı yanıtı alınca çare aramaya başladı ve sonunda Memorial Diyarbakır Hastanesi’ne başvurdu. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Baran Kul tarafından gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla parmağı kurtulan Uygar Duyan, sağlığına kavuşarak taburcu oldu. Duyan ailesinin 13 yaşındaki çocukları Uygar Duyan, evlerinin bahçesinde geçirdiği kaza nedeniyle sağ elinin birinci parmağını kaybetme tehlikesi yaşadı. Kaza sonrası ailesi, Uygar’ı önce en yakın sağlık ocağına ardından da birçok hastaneye götürdü. Ancak gencin parmağının, ezilme sonucu ameliyatla kesilmesi gerektiği söylenince, aile Memorial Diyarbakır Hastanesi’ne başvurdu. Op. Dr. Baran Kul tarafından muayene edilen Uygar Duyan’a ameliyatla parmağının kurtarılabileceği müjdesi verildi. 4 saatlik bir operasyonla parmağı kesilmekten kurtarılan Duyan, sağlığına kavuşarak hastaneden kısa sürede taburcu oldu. Oğulları hızla iyileşen Duyan Ailesi, Op. Dr. Baran Kul’u hastanede ziyaret ederek kendisine teşekkür etti.

PARMAĞININ KURTULACAĞINA İNANAMADI

Mardin ve Diyarbakır’da gittiği hastanelerde, ezilen parmağının kurtulma ihtimalinin çok zayıf olduğunu öğrendiğinde çok büyük bir üzüntü yaşadığını dile getiren Uygar Duyan, “Kazayı geçirdiğim anda tam olarak ne olduğunu bile anlayamadım. Sonra çok büyük acı hissetmeye başladım. Sonunda yapılan ameliyat ile parmağım kesilmekten kurtuldu. İyileşebileceğine inanamadığım parmağını artık kullanabiliyorum. Çok teşekkür ederim” diye konuştu.

“KESİLEBİLME RİSKİ OLAN PARMAĞI KURTARDIK”

Uygar Duyan’ın ameliyatını gerçekleştiren Op. Dr. Baran Kul, hastanın sağ elinin birinci parmağını kaybetme riski olduğunu söyledi. Dr. Kul, “Parmağın kötü bir şekilde ezilmesinden kaynaklı damar ve sinirler işlevini tamamen kaybetmişti. Bu nedenle parmak beslenemiyordu. Öncelikle elin farklı bölgelerinden yerlerinden aldığımız damar parçalarını parmağa ekledik. Sonrasında kırılan kemiği ve yırtılan dokuyu toparladık. Damar ve kemik iyileştikten sonra vücuttan alınan deri parçalar ile yaralı olan bölgeleri kapattık. Bu durumdaki hastaların genellikle uzuvlarını kaybettiklerini biliyoruz. Neyse ki doğru tedavi yöntemleri ve etkin hastane şartları, ameliyatta başarı şansını artırıyor. Hastamız sağlığına kavuşarak artık parmağını kullanabilecek” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.