Anasayfa > Araştırma-İnceleme, Bilim Teknoloji > Konya Bilim Merkezi 1 milyon 225 bin bilim meraklısını ağırladı

01.01.2019 Sal, 16:04

Konya Bilim Merkezi 1 milyon 225 bin bilim meraklısını ağırladı

Reklam

Konya Büyükşehir Belediyesinin Konya’ya kazandırdığı Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk Bilim Merkezi, 2018’de de bilim meraklılarının ilgi odağı oldu.

Türkiye’nin yüksek standartlı ilk bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezi, 2018’de dünyadan ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden yine yüzbinlerce ziyaretçinin yanı sıra birbirinden önemli bilimsel etkinliğe ev sahipliği yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezi olma özelliği taşıyan Konya Bilim Merkezi’nin planetaryumu, bilimsel sergileri, toplantı salonları, astronomi günleri, Bilim Festivali, ulusal ve uluslararası birçok etkinliklerle Konya’nın cazibe merkezlerinden ve yeni sembollerinden biri olduğuna vurgu yaptı. Başkan Altay, binlerce yıllık geçmişiyle Konya’nın, hem bir başkent olduğunu, hem de ticaretin, sanayinin ve bilimin merkezi olduğunu söyleyerek, Konya Bilim Merkezinin de Konya’nın bu konumuna yeniden kavuşması adına önemli katkılar yaptığını dile getirdi. Konya Bilim Merkezini 2018’de 310 bin bilim meraklısının ziyaret ettiğini kaydeden Altay, hizmete açıldığı 2014 yılı Nisan ayından bu yana ziyaret edenlerin sayısının ise 1 milyon 225 bine ulaştığını ifade etti.

Bilim Merkezi bu yıl birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı

Konya Bilim Merkezi, 2018 yılı içerisinde 6’ncı kez düzenlenen Konya Bilim Festivali’nde 100 binden fazla bilim meraklısını ağırladı. Yine 2018’in en önemli gök olayları arasında gösterilen Perseid Göktaşı Yağmuru Etkinliği, Türkoloji Yaz Okulu Öğrencileri Projesinde 35 farklı ülkeden 170 öğrencinin katılımı ile yapılan Konya Bilim Merkezi Buluşması, Borsa Uygulama ve Finans Simülasyon Laboratuvarı açılışı, Bilim İletişiminde Oyunlaştırma ve Hikayeleştirme Programı, Konya Bilim Merkezi Liselerarası Sosyal Bilimler Makale Yarışması, International Masterclass Etkinliği, animasyon video yazılımı ile elektronik kodlama yarışması ve daha birçok etkinliğe imza atıp ev sahipliği yaptı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.