Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Öne Çıkan Haberler > Köprüköy’de mutlu gün

14.03.2013 Per, 13:40

Köprüköy’de mutlu gün

Reklam

Erzurum Köprüköy ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümü ilçede düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı.
Köprüköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümü etkinlikleri kaymakamlık binası önünde bulunan Atatürk büstüne konulan çelenk sunumuyla başladı. Köprüköy Kaymakamı Ersin Boylu, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Turan Ekici, Köprüköy Belediye Başkanı Osman Belli ve kamu kurum kuruluşlarının amirleri ilçede bulunan şehitliği ziyaret ederek şehitler için dualar okudular.

 
95. yıl kutlamaları çerçevesindeki törenler şehitler mevkiinde düzenlenen program saygı duruşu ve istiklal marşının ardından İlçe Kaymakamı Ersin Boylu, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Turan Ekici, Köprüköy Belediye Başkanı Osman Belli tarafından öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutlamasından sonra öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini anlatan şiirler okundu. Türk Silahlı Kuvvetler adına konuşmayı yapan Jandarma Kıdemli Başçavuş Harun Çağlar, “Bugün kutsal vatan toprağının düşman işgalinden ve beraberinde getirdiği onlarca katliamlardan kurtulduğu gündür. 95 yıl önce içimizde yaşamış olan Ermeniler, 1916-1918 yılları arasında Rus ordusundan aldıkları güç ve destekle, kadın, yaşlı, çoluk çocuk demeden üzerinde yaşadığımız bu topraklarda hiçbir insani değere yakışmayan kanlı eylemler gerçekleştiler. Köprüköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümünde aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

 
95. yıl kutlamalarında günün anlam ve önemine değinen konuşma yapan Köprüköy Belediye Başkanı Osman Belli ise “Bugün ilçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümü nedeniyle burada toplanmaktayız. 95 yıl önce ilçemizi düşman işgalinden kurtararak insanlarımızın hürriyetlerine kavuştuğu gündür. İlçemizin birinci dünya savaşında bir çok olaya şahitlik etmesi ilçemize tarihi bir önem kazandırmaktadır. Bütün Doğu Anadolu da olduğu gibi ilçemizde de Ermeni sorunu yaşanmıştır. Yıllar boyu Osmanlı’nın varlığından rahatsız olan Rusya, Ermenileri silahlandırarak Türk halkının katledilmesine sebep olduğunu belirten Belli sözlerinin sonunda 95. yıl önce bu topraklar için canını seve seve feda eden şehitlerimize Allah’tan rahmet ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 
Program’da Köprüköy YİBO öğrencilerinin hazırlamış oldukları koro tarafından davetlilere türküler ve şarkılar okundu. Tören yine YİBO okulunun bando takımı eşliğinde öğrencilerin resmi geçit töreniyle son buldu.
Kaymakam Ersin Boylu, program sonrası töreni hazırlayan öğretmenlere teşekkür etti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.