Anasayfa > Bölge, Slayt Haber, Türkiye > Koruculuk kalkıyor

05.04.2013 Cum, 6:37

Reklam

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TBMM Başkanlığı’na sunduğu yasa teklifiyle, yıllardır tartışma konusu olan geçici köy koruculuğu sisteminin kaldırılmasını istedi.

 
Köy Kanunu’nda değişiklik içeren teklif, koruculuk sisteminin tamamen kaldırılmasını öngörüyor. Teklif, korucu olarak çalışanların 3 ay içinde görevleriyle ilişiğinin kesilmesini ve köy korucularının görev yaptığı her 1 yıl için 6 ay yıpranma payı almalarını öngörüyor. Teklif ayrıca, köy korucuları için 55 olarak düzenlenen emeklilik yaşının da 45’e indirilmesini içeriyor. Teklif, 45 yaşını dolduran korucuların doğrudan emekliye ayrılmasını, 45 yaşını doldurmayan korucuların ise bu koşulu sağlayana kadar kamu kurumlarında işe yerleştirilmesini öngörüyor. Teklifin gerekçesinde, şunlar kaydedildi:

 

 

– YETKİ VE STATÜLERİ MUĞLAK: Devletin, güvenlik gibi insan haklarına her an tehdit oluşturabilecek hassas bir hizmet alanında geçici, yetkileri ve statüleri muğlak, gerekli eğitimi vermediği kişilerle kamu hizmeti vermeye çalışması hukuk devletiyle de, insan haklarıyla da, çağdaş yönetim anlayışıyla da bağdaşmaz.

 

 

– BÜYÜK MEMNUNİYETSİZLİK VAR: Geçici köy korucularının da içinde yer aldıkları sistemden büyük bir memnuniyetsizlik duydukları anlaşılmaktadır. 2011 yılında yapılan bir saha araştırmasına göre, geçici köy korucusu olma isteğinin en önemli nedeni işsizlik ve yoksulluktur. Korucuların yüzde 55’i sistemden memnun olmadığını, belirtirken, çalışmaya devam etmek isteyenlerin oranının yüzde 93 düzeyinde olması, sisteme bir istihdam olanağı olarak bakıldığını açıkça göstermektedir.

 

 

– ARTIK İHTİYAÇ KALMADI: OHAL uygulamasına 10 yıl önce son verilen ülkemizde, yukarıda sayılan gerekçelerin birçoğunun ortadan kalktığı bir gerçektir. Dolayısıyla geçici köy koruculuğu sistemine de artık ihtiyaç kalmadığı değerlendirilmektedir.

 

 

 

TSK silah bıraktı mı?
CHP’li Tanju Özcan, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Özcan, şu soruları yöneltti: 21 Mart 2013 tarihinden itibaren, vatandaşlarımızdan veya ilgili kişi ve kurumlardan, terör örgütünün faaliyetleriyle ilgili ihbar gelmiş midir? Gelmişse ihbarlarla ilgili operasyon yapılmış mıdır? Operasyon yapılmamışsa ‘TSK silah bıraktı’ anlamına mı gelmektedir?

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.