Anasayfa > Gündem, Slayt Haber > Koruma kayıp

13.01.2013 Paz, 7:43

Koruma kayıp

Reklam

Paris’te infaz edilen Sakine Cansız ve iki arkadaşının katilleri için gözler yüksek çözünürlükte kayıt yapan kameralara çevrildi. Kayıtları inceleyen polis, o gün Sakine Cansız’a eşlik eden ve cinayet sonrası kayıplara karışan yakın korumanın peşine düştü. PKK’nın Cansız’a, Paris’te bulunduğu süre içinde 2 koruma tahsis ettiği öğrenildi.

 

İnfaz olayından iki gün önce Paris’e bir kadın konferansına katılmak üzere gelen PKK yöneticisi Sakine Cansız’a, burada bulunduğu süre içinde şehrin başka bir bölgesindeki PKK bürosundan iki yakın koruma verildiği öğrenildi. Cansız’ın Paris’te iki gün boyunca bu korumalarla birlikte dolaştığı kaydedildi. Cansız’ın Paris’ten ayrılmadan önce ziyaret için geldiği PKK bürosuna kadar kendisine verilen bu iki erkek yakın korumasının eşlik ettiği ifade edildi. Sakine Cansız’ın büroya girerken, ‘Ben hem arkadaşları göreyim hem de tren kalkana kadar bir çay içeyim, siz işlerinize bakın’ diyerek korumaları gönderdiği iddia edildi. Ancak korumaların kendi aralarında, ‘Yine de birimiz kalalım’ deyip ikiye ayrıldıkları, birinin bina önünde kaldığı, diğerinin ise şehrin başka bir banliyösünde bulunan PKK bürosuna gittiği kaydedildi.

 

 

SIRRA KADEM BASTI

Sakine Cansız’ın büroda kaldığı süre içinde bina önünde gözcülük yapan korumanın infaz olayının ardından sırra kadem bastığı öğrenildi. PKK’lı korumanın cinayetin işlendiği saatte kapıdan ayrılıp ayrılmadığı bilinmiyor, ancak oradan ayrılmadıysa infazı gerçekleştirenleri gördüğü tahmin ediliyor. Cinayetin ortaya çıkmasının ardından PKK’nın Paris bürosuna geri dönen diğer PKK’lı korumanın ise ‘birlikte görev yaptığı diğer arkadaşına ulaşamadığı’ öne sürüldü. PKK bürosunun, Sakine Cansız’a verdiği korumaların isimlerini cinayetin ardından Paris polisine bildirmediği ileri sürüldü. Cansız’ı korumakla görevli PKK’lının şu ana kadar izine PKK bürosu yetkilileri de rastlamadı. PKK’lı korumanın ya infazı bildiği için kayıplara karıştığı ya da görevini yapmayarak olay yerinden ayrıldığından ötürü örgütün hışmından korktuğu için ortaya çıkmadığı ileri sürüldü. Yakın korumanın bulunmasıyla birlikte olaydaki bu şüpheli durum da açığa kavuşturulacak.

 

 

 

Örgüt Sakine’ye Paris’te neden ‘bodyguard’ verdi?

Paris’e konferans vermek üzere gelen Sakine Cansız’a PKK Paris bürosunun neden yakın koruma verdiği merak konusu oldu. Kasım ve aralık aylarında MİT mensuplarıyla Köln’de yeni süreç hakkında konuşan Cansız’a örgüt tarafından koruma verilmesiyle, hem can güvenliğini sağlamak hem de ‘kontrolden çıkıp PKK’dan habersiz birileriyle görüşmesinin önüne geçmenin’ hedeflendiği belirtildi. Cansız’ın büroya girerken korumalara ‘Bizi beklemeyin, ayrılın’ demesine rağmen korumalardan birinin kapıda beklemesinin nedeni olarak ise PKK Paris bürosunun ‘Yanından ayrılmayın, hem koruyun hem de görüşmelerini takip edin’ şeklindeki talimatı gösteriliyor.

 

 

 

Fransız MOBESE’si ipuçları için yeterli değil

 

İnfazın aydınlatılması için PKK bürosunun bulunduğu binaya ait kameraların yanısıra, binanın yanındaki mağaza ve karşısındaki tren garı kameralarının katillerin kimlikleri konusunda ipucu verebileceği bildirildi. 24 saat çalışan yüksek çözünürlüklü kameraların katil ya da katilleri ortaya çıkartabileceği dile getirilirken, cinayetin ardından 4 gün geçmiş olmasına rağmen hâlâ bir gelişme kaydedilememiş olması, Fransız MOBESE’sinin yetersizliğini gösterdi. Paris’teki kaynaklar, özellikle binanın girişindeki kameranın cinayetin işlendiği saatlerde kayıtta olmadığı iddia ederken, cinayetin kolaylıkla işlenebilmesi için de kapı şifresinin iptal edilmiş olduğunu ileri sürdü. Kameralarla ilgili araştırmada, Paris’in 10. bölgesinde Rue Lafayette üzerinde bulunan Kürt Enstitüsü binasının güvenlik sisteminin oldukça gelişmiş olduğu ve yüksek çözünürlüklü kamera sistemleriyle donatıldığı öğrenildi. Polis bölgedeki kamera görüntülerinden ipucu bulmaya çalışıyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.