Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler > Krediyle ev alana müjde!

05.02.2013 Sal, 9:29

Krediyle ev alana müjde!

Reklam

Kentsel dönüşüm yasasından ‘konut kredisi’ ile alınan ve kredi borcu henüz bitmemiş yapı sahiplerine de müjde çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, riskli yapı sahiplerine verilecek olan yüzde 4 kredi desteğinin kapsamını genişletti. Mevcut konut kredili yapılar da afet kapsamına alındı. Örneğin, 10 yıl vadeli konut kredisi ile alınan ve sadece 1 yılı ödenmiş olan konutun riskli çıkması halinde, bu konut için de faiz desteği verilecek. Konutun riskli yapıda bulunmasına yönelik rapor hazırlanması yeterli olacak. Rapor alan konut sahibi, vadesi, faizi ne olursa olsun kredi yenilemesi isteyebilecek.

 

FAİZİN YÜZDE 4’Ü D EVLETTEN
Söz konusu raporu alan bir kat maliki, öncelikle bankasına başvurarak kredinin afet yasası kapsamına alınmasını isteyecek. Bankası kabul etmezse, kredi sahibi vatandaş anlaşmalı iki bankaya daha giderek, kredisinin afet yasası kapsamına alınmasını isteyecek. Bankalardan kredinin afet yasası kapsamına alınmasına onay çıkarsa, faizin yüzde 4’ünü devlet üstlenecek. Üç banka da talebe ret yanıtı verirse, devreye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı girecek. Üç bankadan da ‘kredi yenilenmedi’ yazısı alan vatandaş, bakanlığa kredi için başvuruda bulunacak. Bakanlık ilgili vatandaşa afet kredisi kullandıracak. Bu kredi ile borç kapatılabilecek veya yeni konut satın alınabilecek. Bakanlık ise kredi karşılığında konuta birinci derece ipotek koyacak.

 

Yetkililer, bankaların, konut kredisi ile alınan ancak riskli yapıda bulunduğu tespit edilen konut kredilerini yenilemeyi tercih edeceğini tahmin ediyor. Bu kapsamdaki konut kredilerinde büyük faiz avantajı oluşacak. Örneğin, mevcut konut kredisi faizleri dikkate alındığında bile, 60 ay vade ile alınan 60 bin liralık konut kredisi için 13.6 bin liralık faiz ödemesi yapılması gerekiyor. Kredinin afet yasında kullandırılması halinde, aynı şartlardaki kredinin faiz maliyetinin 6 bin 500 liralık kısmını devlet ödeyecek. Bu da faiz yükünde yüzde 50 oranında avantaj sağlıyor.

 

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

-Üç yıl önce, 10 yıl vade ile 100 bin lira tutarında kredi kullanarak konut sahibi olan Ahmet Bey’in, konutunun bulunduğu bina riskli çıktı.

-Ahmet Bey, risk raporunu bankaya sunarak, kalan 7 yıllık dönem için almış olduğu konut kredisinin afet kapsamına alınmasını isteyecek.

-Eğer banka kabul etmezse anlaşmalı iki bankaya daha gidecek. Tüm bankalardan ret cevabı alırsa, Ahmet Bey devlete başvuracak ve konutu için afet kredisi alabilecek.

-Bankası tarafından kredisinin afet riski kapsamına alınmasına onay verilen kişi ise devletten faiz desteği alacak. Bu durumda, konut kredi faizinin yüzde 4’ü devlet tarafından ödenecek.

Star Gazete

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.