Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset, Türkiye > Küçükcan: “Avrupa’nın Türkiye’nin Rehberliğine İhtiyacı Var”

23.11.2015 Pts, 11:25

Küçükcan: “Avrupa’nın Türkiye’nin Rehberliğine İhtiyacı Var”

Reklam

AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Talip Küçükcan, sığınmacı akını ve terör saldırılarıyla sarsılan Avrupa’nın şokta olduğunu, kollektif travma yaşadığını ve bunları atlatabilmek için de Türkiye’nin yardım ve rehberliğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Küçükcan, yaptığı açıklamada, Avrupa kentlerinde günlük hayat akışının aksadığını, güvenlik tehdidi nedeniyle sokakların asker ve polisle doldurulduğunu, Fransa’da olağanüstü halin 3 ay uzatıldığını, normalleşmenin zaman alacağını belirterek hem terörle mücadele hem de mülteci krizi ile başa çıkmada deneyimli bir ülke olarak Avrupa’nın Türkiye’den çok şey öğrenebileceğini anlattı.

“AVRUPA PANİĞE TESLİM OLMAK ÜZERE”

Avrupalı liderlerin şok ve panik havasında hareket ettiğini, rasyonel karar almakta zorlandığını ve tepkisel bir eğilime kapıldıklarını ifade eden Küçükcan, şöyle konuştu: “Mülteci akını ve terör saldırıları Avrupa’yı konforundan etti. Bu çapta sınamalar ile daha önce sık karşılaşmadılar. Türkiye’deki Suriyelilerin sayısı her gün artarken bunu görmediler. Sınırlarına dayanınca bu insani trajedinin boyutunu anlamaya başladılar, ancak tepkileri aceleci oldu. Sınırları kapatarak sığınmacı akınının duracağını sanıyorlar. Halbuki bu büyük insan göçüne neden olan kriz, yani Suriye’de rejimin barbarca saldırıları devam ettiği sürece göç durmaz, büyüyerek devam eder.”

Avrupa ve daha geniş anlamda dünyanın şimdi Türkiye’nin pozisyonuna yaklaştığını anlatan Küçükcan, şunları söyledi: “Suriye’de rejim gitmeden, savaş bitmeden göç sona ermez. Avrupa paniğe teslim olmak üzere olduğundan bu gerçeği görmekte zorlanıyor. Sıcak çatışmaların kendi sınırlarına yakın olmayışı Avrupa’yı rehavete sürüklemişti. Şimdi ne yazık ki bunun acı faturasını ödüyorlar, ödüyoruz. Türkiye şu ana kadar mülteciler konusunda çok başarılı sınav verdi. Artık Avrupa’nın da bundan ders alması, Türkiye’nin deneyimlerini incelemesi ve bilgi aktarımı yoluyla mülteciler krizine insani bir çözüm üretmesi gerekir.”

“ŞİDDET TOPLUMSAL PSİKOLOJİYİ BOZUYOR”

Küçükcan, Paris’teki terör saldırılarının Avrupalıların psikolojisini bozduğunu, halkı korku ve bunalıma sürüklediğini, bundan da en fazla aşırı sağcı, ırkçı partiler ve radikal hareketlerin yararlandığını kaydetti.

Terör ve şiddetle mücadelede Türkiye’nin önemli bir deneyimi olduğunu anlatan Küçükcan, sözlerine şöyle devam etti:

“Güvenlikçi bakış açısının siyasal ve toplumsal maliyetlerini iyi bilen bir ülke. Otuz yılı aşkın terör saldırıları ve bölücü kışkırtmalara rağmen sosyolojik bir kırılma ve kopuş yaşanmadı. Şimdi Avrupa’da hemen ‘Müslümanları ülkelerine gönderelim. Veya yeni göçmenlere kapıyı kapatalım’ gibi insani olmayan tepki yükseliyor ve ne yazık ki prim de yapıyor. Bu görüş ve yaklaşımlar toplumsal çözülme riskini beraber getiriyor. Zira Müslümanları hem zan altında bırakıyor, hem de fiziki saldırıların doğrudan hedefi haline getiriyor. Avrupa’nın yaşadığı travma elbette derin. Ancak bunun tedavisi ve reçetesi Türkiye’de var. Avrupa’nın Türkiye deneyimine bir de bu pencereden bakmasında yarar var.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.