Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Sağlık > Kürtaj için danışman ve 2 gün düşünme süresi

28.12.2012 Cum, 6:35

Kürtaj için danışman ve 2 gün düşünme süresi

Reklam

Bakan Recep Akdağ, yeni kürtaj yasasında, tecavüz mağdurunun, mahkeme kararını beklemeden kürtaj yaptırabilmesi için geliştirilecek bir ara formülün yer alacağını söyledi.

 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kamuoyunda merakla beklenen Kürtaj yasa taslağını SABAH’a açıkladı. Kanun tasarının büyük ölçüde şekillendiğini ve sonuna yaklaştıklarını belirten Bakan Akdağ, “Kürtaj süreleriyle ilgili ciddi bir farklılık yok. Yani yine 10 haftaya kadar isteğe bağlı yapılabilecek. 20 haftaya kadar da özel durumlarda kadının bir suçun mağduru olması, annenin yatının tehlikede olması, bebeğin yaşayamayacak kadar ağır bir hastalığının olması gibi durularda. Ancak kürtajın adeta bir çocuk sayısının kontrol edici şekilde, doğum kontrol yöntemi şeklinde yanlış bir mekanizma olmasını önlemek istiyoruz” dedi.

 

 


2 GÜN DÜŞÜNME SÜRESİ 

Bakan Akdağ, yeni yasa düzenlemesinde kürtaj için başvuran kadına ve ailelere bir danışmanlık sistemi getirileceğini açıkladı. Kürtaj için bir sağlık kuruluşuna giden kadının, yetkin bir ekiple ön görüşme yapacağını, kadına ve ailesine 2-3 gün düşünme süresi verileceğini kaydetti. Uygulamada danışmanlar, ilk gebelikte kürtaj ya da ikinci kürtaj durumunun kadının sağlığı için ne tür etkilerinin olacağını anlatacaklar.

MAĞDURA ÖZEL UYGULAMA 

Kamuoyunda en çok tartışılan tecavüz mağduru kadınların kürtaj yaptırabilmek için mahkemenin karar verme sürecinde 20 haftalık kürtaj zamanın gecikmesiyle ilgili mağduriyete de bakan Akdağ son noktayı koydu. Bakan Akdağ, yeni düzenlemede, mağduriyet durumlarında, kadının hayati tehlikesi gibi durumlar için tek bir hekimin değil heyet raporu uygulaması getireceklerini belirterek, “Kürtaj kararını mutlak bir hekimin sorumluluğuna vermek istemiyoruz. Gerçekten hekimler bundan dolayı çok zorlanıyorlar. Aynı şekilde bir suçun mağduru olan annelerin mahkeme sonucunu beklemeleri şuandaki kanunda sıkıntı oluşturuyor. Mahkeme sonucunu beklemeden bir ara müdahale getirecek şekilde bu iş nasıl çözülür bunun formülünü çalışıyoruz” dedi.

DETAYLAR YÖNETMELİKTE 

Bakan Akdağ, ABD’de uygulanan kürtaj öncesi anne babaya bebeğinin kalbini dinlenecek, babayı bilgilendirecek detaylı uygulamaların kanunda yer almayacağını ifade ederek, “Bu hususta dünya uygulamalarıyla birlikte bizim bilimsel kurumlarımızla birlikte karar vereceğimiz bazı uygulamaları yönetmelikle düzenleyeceğiz. Kanun bu kadar detaylı olmaz” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.