Anasayfa > Magazin, Öne Çıkan Haberler > Kurtlar Vadisi’nde kim kimdir?

14.09.2012 Cum, 6:55

Reklam

Kurtlar Vadisi’nde simgelenen şahsiyetlerin portresi Susurluk’ta ortaya çıkan ”Siyasetçi-PolisMafya” üçgenine çağrışım yaptırdığı için bulmaca çözmek isteyenleri ekran başına topluyordu.

 

Elbette, dizinin yapımcıları dizide geçen olayların tamamını aslına uygun kopyalayamamışlardı. Aksi taktirde dizinin devam etmesi mümkün degildi. Ayrıca RTÜK’den veto yememesi için ‘ Bu dizide geçen olayların Türkiye’de yaşayan veya yaşanmış kişi ve kurumlarla herhangi bir ilgisi yoktur’ denilmeliydi.Peki, Kurtlar Vadisi’nde kim kimdir?

“Türkiye’yi yöneten kuvvet dengeleri arasında gözle görülmeyen büyük bir mücadele var. Susurluk tipi yapılanmalara açık ve kendilerini Ulusalcı- Milliyetçi-solcu Kemalist olarak tanımlayan, AB’ye ve yabancı etkinliğine karşı bir grup ile dış etkenlerin kontrolünü kabullenmişbenzer özelliklere sahip diğer grup arasında. Esasında birinci grup da içlerine sızmış dış etkenlere bağlı yönlendirici elemanların tesiri altında ama onlar farkında değilmiş gibi davranıyorlar. Asıl soru: Türkiye’yi gerçekten kim yönetiyordu?

Güçlü mafya örgütlenmesi, Türkiye’nin bir iddiaya göre 125 milyar dolarını, bir iddiaya göre 60 milyar dolarını yönetiyordu. Dolayısıyla Türkiye’de kimin iktidar olacağına karar veren bu yolsuzluk ekonomisi, Konsey kurup her alana etki ediyorsa hepimizi yakından ilgilendirmeliydi. Son 10 yılın en çok izlenen ve sevilen dizisi ‘ Kurtlar Vadisi’ bu çarpık düzeni ortaya çıkarıyordu. Nitekim diziye halkımız büyük ilgi gösterdi.

Kurtlar Vadisi’nde simgelenen şahsiyetler, esasen son 20 yıllık derin devlet-mafya geçidiydi. Ancak sırlar üzerine kurgulu dizide kimse gerçek hayattaki benzeriyle aynı hayatı paylaşmadı, sadece sembollerle seyirciye tiyo verildi. Bu kitap, gerçeklerini anlatıyor. Kurtlar Vadisi, Türkiye’nin yeraltı dünyasının, hele derin devletin hepsine ışık tutmuyor, sadece bir fener tutuyordu. Dizide mafya dünyası ile irtibatlı siyasiler ve derin devletle irtibatlı üst düzey askerler mecburi olarak sansürlenmişti. Hele olması gereken İstanbul dükaları hemen hemen hiç biri yoktu veya kim oldukları fazla lanse edilmedi.

Gazeteci- Yazar Faruk Arslan tarafından yazılan ve onun iddiasına göre toplatılan kitabı “Kurtlar Vadisi Fenomeni” kitabı Kurtlar Vadisi’ndeki karakterlerin gündelik yaşamda kime eş düştüğünü ortaya koyuyor. Arslan, “Kurtlar Vadisi, derin devlet- mafya-kontragerilla ve derin örgütler ilişkileri çerçevesinde verilmesi gereken mesajı topluma verdi. Asıl patronları adresiyle birlikte çok güzel gösterdi. Bu olguyu ilk ortaya çıkaran bir dizi olarak fenomen olmayı hakediyordu. Seyircinin müthiş ilgisi göz önüne alınırsa , sanırım bu konu sosyolojik olarak master ve doktora tezlerinde işlenmelidir” diyor.”

KURTLAR VADİSİNDE KİM KİMDİR:

Polat Alemdar: Abdullah Çatlı

Süleyman Çakır: Alaaddin Çakıcı

Abbas Ustaoğlu: Hiram Abas.

Arslan Akbey: Ünlü Mitçi Albay Korkut Eken

Pala :Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım

Nesrin:Uğur Kılıç

Laz Ziya Yılmaz : Dündar Kılıç

Tombalacı Mehmet: Ali Fevzi Bir

Hüsrev Ağa Bekiroğlu: Abuzer Uğurlu

İplikçi Nedim: Nesim Malki

Önder Zülfü Koşal: Ömer Lütfü Topal

Memati: Muradi Güler

Halil İbrahim: Halil Havar

Kirve: Sedat Bucak

Feraye: Fehriye Erdal

Samuel Vanunu: Üzeyir Garih

Kürt Bedo: Kürt İdris Özbir

Tilki Andre: Andrei Tikky

Mito: Mikdat Alpay

Şevko: İbrahim Telemen

Topal Akrep Bekir: Ayakları felçli Ürfi Çetinkaya

Abdulhey Çoban:A hmet Cem Ersever

Şeyhmus : Şeyhmus Daş

Şevkonun ölmeden önce konuşmak istediği gazeteci: Uğur Mumcu

Deve Tuncay ( Tuncay Kantarcı): Tuncay Mataracı

Elif Eylül: Avukat Şeyda Yıldırım

Behiç Türkcan: Uyuşturucu taciri Behçet Cantürk

Çakıcının Gazino Müdürü Korkmaz Yiğit

Barış Buldan: Savaş Buldan

Testere Necmi: Yaşar Avni Musullulu

Laz Ziya’nın yardımcısı Orhan: Kadrosu MİT’de olan ve bir kenarda
ölü bulunan Tarık Ümit

Cerrahpaşalılar çetesi. Karagümrüklüler çetesi. Nuri Ergin: Çete reisi

Halit: Nuri Ergin

Konsey’in Avukatı Nizamettin Güvenç: Aydoğan Semizer

Kılıç: Nihat Akgün

Doğu Paşa: Mehmet Fuat Paşa

Nesrin’in oğlu Posat: Dündar Kılıç’ın torunu Onur Özbizerdik

Rus Baron İbrahim Ahıskalı: Şarık Tara

Derin devlet konseyinin patron adayı: Mehmet Ağar

Ve en güçlü Baron adayı: Rahmi Koç

 

timeturk

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.