Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset > Küstah Irak

15.08.2012 Çar, 16:00

Reklam

Bayram’da Kerkük’e gitmek için işlemler yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye Irak Hükümeti vize vermedi.

 

MHP lideri yaklaşık iki aydır, Kerkük’e giderek oradaki Türkmenlerle buluşmak için kapsamlı bir program hazırlıyordu. 18 – 21 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek ziyaret için MHP yetkilileri, Büyükelçiliğin istediği fotoğraf makinelerinin seri numaralarından, detaylı vize başvuru formuna kadar bütün belgeleri uzun uğraşılar sonrasında tamamlamıştı.

 

 

Dışişleri Bakanlığı, MHP lideri ve beraberindeki heyete gerekli izin ve vizelerin verilmesi için Irak hükümeti nezdinde girişimde bulunmuştu.

 

 

Türkiye, Bahçeli’ye izin verilmesi halinde MHP lideri ve beraberindeki heyetin can güvenliğinin sağlanması için Bağdat ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’ni notayla uyarmıştı.

 

 

Irak ziyaretine üç gün kala Büyükelçilikten partiyi şok eden bir karar çıktı. IrakBüyükelçiliği, “Türkiye-Irak arasında son zamanlarda yaşanan ilişkileri” gerekçe göstererek Bahçeli ve beraberindeki heyete vize vermedi. Karara Dışişleri Bakanlığı da tepki gösterdi. Bakanlık Irak hükümetine nota vermeye hazırlanıyor.

 

 

Gelişmeler üzerine MHP yetkilileri başta gazeteciler olmak üzere geziye katılacak olanlara gezinin iptal edildiğini telefonla bildiriyor. Bahçeli’nin konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapması da bekleniyor.

 

 

DAVUTOĞLU’NUN ZİYARETİ İLİŞKİLERİ GERMİŞTİ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ay başında Erbil’e yaptığı ziyaretin ardından Kerkük’e geçmişti. Bağdat yönetimi, kendilerine haberverilmeden yapılan bu ziyarete, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne bir nota vererek tepki göstermiş, Ankara da aynı yöntemle Irak‘a karşılık vermişti. Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin danışmanı da “Türkiye çok açık biçimde Irak‘ın işlerine karışıyor, T.C. Büyükelçiliği kapatılmalı, Davutoğlu’nu tutuklama hakkımız var” açıklamasında bulunmuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.