Anasayfa > 5'li Üst Haber, Siyaset > Kuzey Irak’la ilgili tezkere gerekli

08.10.2012 Pts, 6:40

Reklam

Bahçeli, Suriye’den Akçakale’ye düşen ve 5 cana malolan top mermisinin ardından, MHP’nin de desteğiyle çıkarılan tezkereden ayrı olarak Kuzey Irak için de yeni tezkereye ihtiyaç olduğunu söyledi. Suriye tezkeresinde yer alan ‘yabancı ülkeler’ ifadesine takılmamak gerektiğini kaydeden Bahçeli’nin değerlendirmeleri şöyle:

 

KURŞUN ADRES SORMAZ
– Kapsamı Kuzey Irak olan yeni bir tezkereye ihtiyaç var mı?
Kuzey Irak’la ilgili tezkerenin en geç 17 Ekim’de uygulamaya konacak şekilde çıkarılması gerekiyor. Bu hafta içinde Meclis’e gelecek.

 

– Suriye’ye yönelik olarak çıkarılan tezkeredeki ‘yabancı ülkeler’ tanımı Kuzey Irak’ı da kapsamaz mı?
O ifadeye takılmamak lazım. Kurşun adres tanımaz. Neresi ise oraya gider.

‘ADAYLARLA İLGİLENİN’
– İktidar partisinden, ‘dokunulmazlıklar’ konusunda size öneri geldi mi?
Dokunulmazlık konusundaki görüşümüz belli. Anayasa değişikliği öngören düşüncemizi, AKP ve CHP gruplarına gönderdik. Çünkü MHP’nin vekil sayısı anayasa teklifi vermeye yeterli görünmüyor. AKP ve CHP önerimizi benimserse, o zaman anayasa değişikliği için öneriyi vermeye uygun rakama ulaşılır ve birlikte hareket edilebilir. İsterlerse CHP ve AKP de uzlaşabilir. Hangi metinde uzlaşırlarsa.

 

– Dokunulmazlıklar konusunda süreç yavaş işlemiyor mu?
‘Yavaş işledi’ nitelemesi doğru olmaz. Bu hafta açıldı Meclis, tezkere süreci başladı. Önümüzdeki günlerde seçimlere ilişkin anayasa değişikliğinin gelmesi gerekiyor. Bu da komisyondan geçti, genel kurula inecek.

 

– MHP’nin 4 Kasım’da yapacağı kongreye ilişkin hazırlık süreci nasıl gidiyor?
Aday arkadaşlarımız kendilerini tanıtmaya yönelik faaliyetlerini sürdürüyor. Biz de teşkilatlarımıza verdiğimiz talimatla, genel başkanlığa aday olmayı düşünen arkadaşlarımız ilinize geldiği vakit  ilgilenmelerini, misafir etmelerini, delegelerle bir araya gelmek isterlerse yardımcı olmalarını, konuşma yapmak isterlerse yardımcı olmalarını tavsiye ediyoruz. Geçmişte de bu böyleydi.

 

– Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu, eski gazeteci ve gazete patronları dinlendi….
Gelecekte konular üzerinde kitap yazmak isteyenlere referans teşkil eden çalışmalar bunlar. Komisyon üyelerinin her biri bir kitap üretir gibi geliyor. Bir şey çıkmaz ondan.

 

YENİ ANAYASADAN VAZGEÇİLMEZ
– Başbakan, anayasa için tarih verdi ve ‘şu tarihe kadar yaptık yaptık yapamadık biter bu iş’ dedi…
Başbakan’ın, yeni anayasa arzusu taşıdığını ısrarlı şekilde vurguladığını düşünüyorum. Yeni anayasanın çıkmayacağını düşünmemek gerek. Süre verip çıkmadığı için anayasa değişikliğinden vazgeçmek doğru olmaz. Toplum da değişikliği arzuluyor. Partiler, görüşlerini hazırlayıp Meclis’teki komisyona veriyorlar. Bazıları kabul ediliyor, bazıları öteleniyor. Bu çalışmayı, süre belirleyerek belli bir zorlamayla yönlendirmek doğru değil. O süreden sonra vazgeçmek de doğru değil. Aceleye getirilmemeli ama anayasa değişikliği sürecinin tamamlanmasında yarar var.

 

–  Turgut Özal’ın mezarının açılmasına yorumunuz ne olur?
Mezarı açarak rahmetlinin ruhunu incittiler gibi geliyor bana.

Bahçeli’den askıya 3285 ekmek
OSMANLI’da yoksula destek için uygulanan ‘askıda ekmek’ kampanyasına Bahçeli de katıldı. Bahçeli, önceki gün Samsun İlkadım Belediyesi tarafından yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilen Halk Ekmek fabrikasını açtı. Belediye tarafından uygulanan ‘askıda ekmek’ Bahçeli’nin ilgisini çekti. İhtiyacı olanının ücretsiz ekmek alabildiği uygulamaya Bahçeli, her gün için 9 ekmekle katıldı. Bir yıl boyunca Bahçeli için 3 bin 285 ekmek askıya çıkacak. MHP lideri bin 150 TL ödedi.

 

 

Seçilme yaşı 66 ay olsun
BAHÇELİ, Başbakan Erdoğan’ın ‘seçilme yaşının 18’e düşürülmesi’ yönündeki açıklamasını ise esprili bir yanıtla eleştirdi: 66 ay uygundur diye düşünüyorum. Mademki 66 aylık çocukları ilkokula gönderiyorsun, o zaman Meclis’e de gönder. Başbakan’ın sözleri, Meclis’i çocuk kabul etmek demektir. Bunlar gelişigüzel ortaya konacak değerlendirmeler değil. Seçme yaşının 18 olması toplumca benimsenmiştir. Ancak seçilme yaşının 18 olması. Sayın Başbakan böyle bir kavramı gündem değişikliği ve tezkerenin yoğun tartışmalarını hafifletmek için ortaya atıyor. Oy verme yaşı 18 olarak makuldür. Fakat seçilme yaşı için 18 yaş ne kadar doğrudur, tartışmak lazım. 18 yaşında daha üniversiteye yeni giriyorlar. Bir de askerlik süreci var.

 

 

Madem hak var asker de oy kullanır
– Askerlik görevi sırasında oy kullanılması önerisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Askerde olanların oy kullanmasını doğru buluyorum. Askerlik yapan kişi zaten 18 yaşını aştığı için askere gidiyor, orada oy da kullanabilir. Ancak böyle bir düzenleme, askerde erin siyasallaşma sürecini başlatır mı? O da ayrı bir konu. Askerde bulunan bir kişinin kalkıp oy vermesini açıkça ifade edecek şekilde davranması kışlada nasıl karşılanır onu bilemiyorum. Ama mademki 18 yaşındaki kişiye seçme hakkı verilmiş, bu hak kışlada ya da, saha da kullanılabilmeli.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.