Anasayfa > Kültür-Sanat, Slayt Haber > Lalapaşa Cami Restore Edilecek

05.04.2013 Cum, 23:54

Reklam

Osmanlı Devleti dönemi eserlerinden Lalapaşa Camii’nin restorasyon programına alındığı belirtildi. Vakıflar Erzurum Bölge Müdürü Kenan Ungan,Yakutiye ilçe merkezindeki Lalapaşa Camii ile Narmanlı Camii’nin restorasyonlarının yaptırılacağını söyledi. Ungan, isminin açıklanmasını istemeyen ülke çapında tanınmış bir holdingin Lalaşa Camii’nin restorasyon masrafını üslendiğini ifade etti. Lalapaşa Camii’nin restorasyon, restitüsyon ve rölöve projelerinin çizimine başlandığını belirten Ungan, söz konusu projelerin Anıtlar Yüksek Kurulu’nun gelecek ay yapılacak toplantısına yetiştirileceğini dile getirdi.

 

Söz konusu holdingin başında bir Erzurumlunun bulunduğuna vurgu yapan Ungan, “Erzurumlu hemşehrimizin başında bulunduğu holding, tarihi LalapaşaCamii’ni restore ettirmek istiyor. Bu konuda başvurularını yaptılar. Gerekli projelerin Anıtlar Kurulu’ndan geçirilmesinin ardından Lalapaşa Camii’nde restorasyon, rolöve restitüsyon çalışmaları başlatılacak. Bu çalışmaların en az bir yıl sürmesi planlanıyor.” şeklinde konuştu.

 

 

Vakıflar Bölge Müdürü, Osmanlı dönemi eseri olan Narmanlı Camii’nin ise restorasyonun kurum tarafından gerçekleştirileceğini kaydetti. Narmanlı Camii’nin de restorasyon planlarının çizimine başlandığına değinen Ungan, “Şehrimizdeki önemli ecdat yadigarlarından birisi olan Narmanlı Camii’nin restorasyon çalışmalarını Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak gerçekleştireceğiz. Bu camimizin restorasyonunun da en az bir yılda tamamlanması hedefimiz. Ayazpaşa Camii’nin de restorasyonuna yıl içerisinde başlanacak.” şeklinde bilgi verdi. Vakıflar Bölge Müdürü, ayrıca ihalesi biten Kasımpaşa ve Kemhan camilerinin de restorasyon çalışmalarına bu ayın ortalarında başlanacağını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.