Anasayfa > Gündem, İz Bırakanlar, Slayt Haber, Türkiye > ‘Listenin başında Fethullah Gülen var’

04.11.2015 Çar, 17:20

‘Listenin başında Fethullah Gülen var’

Reklam

Soruşturma kapsamında Gülen’in de arandığını söyleyen Vali Toprak, paralel devlet yapılanması ve terör örgütünün çalışmalarında sözde Adliye İmamı olarak ifade edilen bir kişinin de açığa alındığını açıkladı.
İzmir merkezli 18 ilde eş zamanlı yapılan operasyonların Fethullahçı terör örgütüne yönelik yapıldığını açıklayan İzmir Valisi Mustafa Toprak, “İlk olarak casusluk soruşturması adı altında yürütülen ancak daha sonra yapılan araştırmalar ve deliller çerçevesinde hiçbir şekilde bilgi, belge ve casusluk olayı olmadığı, bilakis kumpas şeklinde bir takım kamu ve özel görevlilere, geleceklerine yönelik planlamaların yapıldığı ve kişilerin lekelenmek istendiği sonucuna ulaşıldı” dedi.

“46 ŞÜPHELİNİN İFADESİ TAMAMLANDI”
“Bilgi ve belge kaçırma, casusluk” adıyla bilinen soruşturmayı yürüten görevlilerin zaman içerisinde kanun dışına çıkarak, kişilerin geleceğini karartan durumların olduğunu şahit ve belgelerle tespit edildiğini anlatan Vali Toprak, “İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yaptığı bir değerlendirme çerçevesinde insanları gayri kanuni yöntem ve olmamış şeyleri olmuş gibi göstererek operasyon yapanlarla ilgili bir operasyon gerçekleştirildi. Şu saate kadar 46 kişi, şüpheli sıfatıyla İzmir Emniyet Müdürlüğünden Cumhuriyet Savcılığına ulaştırılması konusunda hazır edildi” diye konuştu.

“SORUŞTURMANIN EN TEPESİNDE FETHULLAH GÜLEN VAR”
Soruşturmanın en tepe noktasında FETÖ terör örgütünün başında bulunan Fethullah Gülen’in yer aldığını anlatan Toprak, “Onunla birlikte bu kumpas soruşturmasını yöneten ve destek verenlerle ilgili dönemin emniyet müdürü de dahil olmak üzere İçişleri Bakanlığında Bilgi İşlem Daire Başkanlığı yapan bir kısım kişiler de olmak üzere toplam 57 kişiyi içeren bir soruşturma olduğu anlaşılıyor. Şuana kadar 46 kişiyle ilgili gözaltı işlemi yapıldı. Diğerlerinin de aranmasına devam ediliyor” ifadelerini kullandı.

“SÖZDE ‘ADLİYE İMAMI’ AÇIĞA ALINDI”
Paralel devlet yapılanması ve terör örgütünün çalışmalarında sözde Adliye İmamı olarak ifade edilen kişinin İzmir İl Müftülüğünde İl Vaizi olarak çalıştığını ancak tedbir açısından başka bir ilçeye görevlendirildiğini de açıklayan Vali Toprak, “Bugüne kadar hiçbir şekilde görevine gitmediği anlaşıldı. Bu kişi geçen hafta İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında gözaltına alındı, sorgulandı, serbest bırakıldı ama hakkında soruşturma devam ediyor. Bu nitelikte bir din adamının görevi başında kalmasının uygun olmayacağı kararıyla bu kişiyi açığa aldık” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.