Anasayfa > Türkiye > Mersin Körfezinde Deniz Kirliliği İzleme Projesi

26.10.2015 Pts, 15:49

Mersin Körfezinde Deniz Kirliliği İzleme Projesi

Reklam

Mersin Büyükşehir Belediyesi, deniz kirliliğinin önüne geçmek için karasal kaynaklı deniz kirliliği ile ilgili çalışmalarına devam ediyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Denizcilik Dairesi Başkanlığı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü işbirliği ile yürütülecek olan deniz kirliliği izleme projesi kapsamında Mersin Körfezi’nde, Karaduvar’dan Susanoğlu’na kadar 11 farklı istasyonda fiziksel, kimyasal ve biyolojik 22 kirlilik parametresi izlenecek.

Deniz kirliliği izleme projesi çalışmaları, Karaduvar Bölgesi, Mersin Liman önü, Mersin Marina önü, Mezitli Bölgesi, Kargıpınarı Bölgesi, Erdemli Bölgesi, Ayaş Bölgesi, Kızkalesi Bölgesi, Susanoğlu Bölgesi, Mersin Referans, Susanoğlu Referans olmak üzere plajlar, su arıtma tesislerinin deşarj sularının denize aktığı alanlar ve liman bölgelerinde araştırma gemisi kullanılarak yapılacak.

Proje ile denize giren vatandaşların yaralanmasına neden olabilen zehirli denizanaları için de ihbar ve uyarı sistemi kurulması ayrıca denizlerde hızla artan plastik kirliliğine ilişkin 9 ayrı plajda da incelemeler yapılması planlanıyor.

Proje çerçevesinde yapılacak tüm bu ölçümler, Mersin Körfezi kıyı ekosisteminin sağlık durumunun ortaya konulması ve uzun süreli değişimlerin izlenmesine temel sağlaması açısından büyük önem taşıyacak.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yapılan bu çalışmalar ile vatandaşların gönül rahatlığı ile denize girebilmelerini amaçladıklarını belirterek, “Ortadoğu Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü ile birlikte yürüttüğümüz bu incelemeler ve çalışmalar ile vatandaşlarımızın Mersin’de gönül rahatlığı ile denize girebilmesini amaçlıyoruz. Deniz ve karasal kaynaklı her türlü kirlilik yaratan ve tehlike oluşturabilecek durumlara karşı Mersin Körfezi’nin çeşitli yerlerinde 11 istasyonda 22 kirlilik parametresi izleyeceğiz. Vatandaşlarımıza şimdiden hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.