Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > MEÜ’de ’Fikir Otobüsü Projesi’ Anlatıldı

02.12.2015 Çar, 17:25

MEÜ’de ’Fikir Otobüsü Projesi’ Anlatıldı

Reklam

Mersin Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıda, öğrencilere, ’Fikir Otobüsü Projesi’ anlatıldı.

MEÜ Prof Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’ndeki toplantıda konuşan Teknoloji Transfer Ofisi Girişimcilik ve Şirketleşme Koordinatörü Berna Aysen, girişimciliğin tanımını yaparak, “Girişimci, etrafındaki sorunları gören, fırsatları fark eden ve bunu bir şekilde kara dönüştürebilen kişidir. Amaç, sürdürülebilirliktir ve kazanç elde ederek riski üzerine almaktır” dedi. Aysen, öğrencileri birer girişimci haline getirebilmek amacıyla Teknoloji Transfer Ofisi’ndeki Fikir Otobüsü çalışma odasından faydalanabileceklerini söyleyerek, “Bu tanıtım sunumu, öğrencilere ulaşabilmek adına bir destek mekanizmasıdır” diye konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mersin Girişimciler Kurulu Başkanı Osman Kiper ise ’Fikir Otobüsü Projesi’ hakkında bilgiler verdi. Kiper, Fikir Otobüsü’nün bir ön kuluçka merkezi olduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin 18. ön kuluçka merkezini Mersin Üniversitesi’nde kurduk. Ön kuluçka merkezimizin temel amacı, diğerlerinde olduğu gibi erken aşama iş fikirlerini destekleyip olgunlaştırmak ve bunları şirket kurulum noktasına getirip mesleki yatırımcılarla buluşturmaktır. Biz de bu ön kuluçka merkezimize ‘Fikir Otobüsü’ adını verdik” şeklinde konuştu. Kiper, Fikir Otobüsü’nde girişimcilerin tarım-gıda, turizm ve lojistik sektörlerindeki yenilikçi iş fikirlerini olgunlaştırmalarına desek vermeye çalışacaklarını kaydetti.

Kiper, öğrencilerin, “Neden sadece üç daldaki fikirler kabul ediliyor?” şeklindeki sorusunu ise şöyle yanıtladı; “Mersin, kendine özgü dinamikleri olan bir şehirdir. 2007-2008 yıllarında Mersin Sanayi ve Ticaret Odası tarafından yapılan araştırmaya göre, kentin temel üç sektörü tarım, turizm ve lojistiktir. Biz de projeyi ortaya koyarken Mersin’in bu temel dinamikleri çerçevesinde girişimcilik sağlayabilecek fikirleri almak istedik. Eğer fikirlerinizi bu üç alanla birleştirebilirseniz bütün fikirlere açığız. Diğer ön kuluçka merkezlerinin tamamı teknoloji alanındaki fikirleri desteklerken bizler tarım-gıda, turizm ve lojistikle ilgili iş fikirlerini destekliyoruz. Bu sektörleri yeni iş yapma fikirleriyle geliştirmek istiyoruz.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.