Anasayfa > 5'li Üst Haber, Gündem > MHP, Evren’le hesap kapatacak

20.11.2012 Sal, 7:44

Reklam

Devlet Bahçeli’nin talimatıyla 12 Eylül davasına müdahil olan MHP, yılların hesabını soracak. Sanık Kenan Evren’in sesli ve görüntülü olarak ifadesini alacak mahkemeye 11 kritik soru gönderen MHP’liler, yanıtlarını tarihe not düşecek.

 

12 Eylül davasına müdahil olan MHP, 32 yıllık hesabı kapatacak. Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatıyla 12 Eylül davasına müdahil olan MHP, vekili Avukat Yücel Bulut aracılığıyla bugünkü duruşmada sanık Kenan Evren’e 11 kritik sorunun yöneltilmesini talep etti. İşte sorulardan bazıları:

 

 

– MHP, 1 Ekim 1978’de kamuoyuna sıkıyönetim ilan edilmesi çağrısı yapmıştı. Sapık ideoloji sahibi diye itham ettiğiniz MHP’lilerin sıkıyönetim talebini bugün nasıl değerlendirmektesiniz?
– ASKERİ müdahale sonrası tüm siyasi parti liderleri için Zincirbozan’da özel bir gözetim statüsü oluşturulmuşken MHP lideri merhum Alparslan Türkeş ve yöneticilerinin demir parmaklıklar ardında tutulmasının sebebi nedir?
– MİLLİ Güvenlik Konseyi’nin MHP’ye soruşturma açılması konusunda olumsuz kanaate sahip üyelerini sizin ikna ettiğiniz iddia edilmektedir. Konseyde MHP’ye soruşturma açılması aleyhinde görüş bildirildi mi?
– ASKERİ mahkemelerin verdiği idam kararlarını neden aceleyle yerine getirdiniz, sebebi ne?
– DARBENİN ardından darbeye meşruiyet kazandırmak adına kaleme alındığı belli olan Milli Güvenlik Konseyi yemin metni kim tarafından kalem alınmıştır?
– HAYDAR Saltık tarafından kurulan çalışma grubuna sizin onayınızla alınan 2 kurmay subay kimdir?

 

 

Evren, umarım yanıtlar
12 EYLÜL askeri darbesine ilişkin davayı izlemek üzere Devlet Bahçeli tarafından görevlendirilen MYK üyesi Yaşar Yıldırım, Türkiye’yi darbeye götüren karanlık süreci ‘komplo ve skandallar zinciri’ olarak tanımladı. Darbe öncesi Ülkü Ocakları Genel Başkanı olan ve 2 kez idamla yargılanan, 6 yıl sonra da beraat eden Yıldırım, ‘Umarım Evren bu soruları yanıtlar. Yanıt alamasak dahi en azından tarihe not düşmüş olacağız’ dedi. (ANKARA)

 

 

Soruların şifreleri
MHP’NİN, Kenan Evren’e yönelttiği sorular, yanıtlarını da içinde barındırıyor. Milli Güvenlik Konseyi’nin 5 üyesinden 2’sinin MHP aleyhine soruşturma açılmaması yönünde düşüncesi olduğu Türkeş’in hatıralarında var. Ancak isimler bilinmiyor. Konsey üyelerinin yemin metnini hazırlayan kişinin daha sonra yüksek yargıda önemli görevlere getirildiği öne sürülürken, Haydar Saltık tarafından çalışma grubuna alınan 2 kurmay subayın, bugün darbe soruşturmaları kapsamında tutuklu oldukları ifade ediliyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.