Anasayfa > Siyaset, Slayt Haber > Milletvekillerine Özel Bütçe

07.02.2013 Per, 13:18

Milletvekillerine Özel Bütçe

Reklam

TBMM Başkanlık Divanı dün Cemil Çiçek’in başkanlığında toplanarak, çok tartışılacak bir karara imza attı.

 

Oybirliği ile  alınan karara göre, milletvekili yanında çalıştıracağı danışman,  sekreter ve şoför sayısını ve verilecek ücretleri ABD Kongresi’ndeki  vekiller gibi kendisi belirleyecek.

 

 

25-40 BİN TL ÖZEL BÜTÇE ÖDEMESİ

Milletvekiline,  TBMM’de çalıştıracağı personelin maaşlarını ödemesi  için en az 25 bin,  en fazla 40 bin TL özel bütçe ödenmesi için yasa  değişikliği yapılacak. Bu  rakamın 50 bin TL’ye kadar çıkarılabileceği  tartışılıyor.

 

 

SÖZ SAHİBİ VEKİL OLACAK

Şu  anda vekiller, biri sekreter olmak üzere iki danışman, bir şoför  çalıştırıyor. Danışmanlara 4 bin 200 lira ile 4 bin 500 lira, şoförlere 3  bin 300 lira ile 3 bin 400 lira arasında sözleşme ücreti ödeniyor. Akşam’dan Volkan Yanardağ ve Ebru Toktar Çelik’in haberine göre, TBMM’deki danışman ve sekreterleri mağdur edecek, vekilleri tek  söz sahibi yapacak süreci başlatacak.

 

 

MASRAFLARI KARŞILAMANIN YOLU AÇILDI

Bu  karara göre, TBMM İdari Teşkilat Kanunu’nda 2 yıl geçmeden yeni bir  değişikliğin daha kapısı aralandı. Böylece vekillerin asgari ücretten  danışman çalıştırmasının, seçmenlerine yemek parası, düğünlerde takı  takma ve çiçek gönderme gibi masraflarının da bu ödenekten  karşılamasının yolu açıldı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.