Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Sağlık, Yaşam > Minik Melih Işığı Gördü

03.12.2015 Per, 12:24

Minik Melih Işığı Gördü

Reklam

Ordu’da doğuştan kalıtımsal olarak gelen göz kapağı düşüklüğü nedeniyle göz tembelliği hastalığıyla karşı karşıya kalan Melih Berk Utaş’ın gözleri bir gazetecinin ilgisi sayesinde açıldı.

Ordu’da yerel bir gazetede grafiker olarak görev yapan Sibel Kubaloğlu’nun Melih Berk’in haberini okuduktan sonra başlattığı ve özel bir göz hastanesi de dahil birçok insanın desteklediği yardım süreci mutlu haberle sonlandı. Kubaloğlu’nun haberi okuduktan sonra başlattığı yardım kampanyasında ameliyat için gerekli miktarın toplanmasının ardından küçük Melih, Dünyagöz Ataköy’de Opr. Dr. Akın Banaz tarafından gerçekleştirilen başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuştu. Ameliyatla ilgili bilgi veren Opr. Dr. Akın Banaz, “Melih Berk bize geldiğinde çift taraflı doğuştan kapak düşüklüğü, yani prozisten muzdaripti. Bunun yanı sıra hastamızda göz korneasına zarar veren çeşitli anomaliler de mevcuttu. Gerçekleştirdiğimiz ameliyatta Melih Berk’in her iki gözüne çift taraflı askılamanın yanı sıra gözlerinin iç kısımlarına da anomalileri ortadan kaldıracak estetik müdahaleler uyguladık” dedi.

“GÖZ KAPAĞI GÖZ BEBEĞİNİ ÖRTÜYORSA AMELİYAT GECİKTİRİLMEMELİ”

Göz kapağı düşüklüğü hastalığının genellikle kalıtımsal olmadığını söyleyen Opr. Dr. Akın Banaz, çocuklarda göz kapağı ameliyatlarının zamanlamasının hem ameliyatın başarısı hem de çocukların psikolojisi açısından önemli olduğunu belirtti. Göz kapağı göz bebeğini örtüyorsa ameliyatın ilk 6 ayda değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Opr. Dr. Banaz, “Göz kapağı göz bebeğini örtmediği vakalarda da ameliyat 2 yaşından sonraya bırakılmamalıdır. Aksi halde ameliyatı geciktirmek çocuğun o halde yaşamasına ve bu durumdan dolayı psikolojisinin ve göz sağlığının bozulmasına sebep olabilir” açıklamasında bulundu.

“MELİH’İN GÖZLERİ MAVİYMİŞ”

Melih Berk’in tedavi aşamasını Ordu’dan İstanbul’a uzanan aydınlık ve umut dolu bir yolculuk olarak tanımlayan gazeteci Sibel Kubaloğlu ise, “Başaramayacağım diye korkarken birkaç hafta gibi kısa bir sürede Melih Berk’in gözleri sağlığına kavuştu. Onun mavi gözlerini görmek yaşadığım tüm korkuları geride bıraktı” diye konuştu.

Bu süreçte pek çok kişinin destek olduğunu belirten Kubaloğlu, “Akın Hocamız hastamızı görüp, bizimle ameliyatıyla ilgili süreçleri paylaşınca öncelikle ilk güzel haber, gösterdikleri destek ile Dünyagöz Hastaneler Grubu’ndan geldi. Ardından Fatsa Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin ve güzel yürekli insanların destekleriyle minik Melih Berk’in mavi, ışıl ışıl gözlerini görebildik. Bu süreçte emeği olan herkese gönülden teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.