Anasayfa > Bilim Teknoloji > Muhammed İrfan Aksu Profesör’lüğe yükseldi.

17.02.2013 Paz, 16:56

Muhammed İrfan Aksu Profesör’lüğe yükseldi.

Reklam

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Muhammed İrfan Aksu Profesör’lüğe yükseldi.
54’ü SCI kapsamında olmak üzere 105 bilimsel eseri bulunan Aksu’nun profesörlüğe atanması bilim çevrelerinde memnuniyetle karşılandı.1993 yılında araştırma görevlisi olarak başladığı akademisyenlik yaşamının 20’inci yılında profesör unvanı alan Aksu, Atatürk Üniversitesi’nde genç yaşta profesör unvanı alan bilim insanları arasına katıldı.
AKSU KİMDİR?
1967 Erzurum Aziziye İlçesi Rizekent Köyü doğumlu olan Muhammet İrfan AKSU, Erzurum Aziziye İlkokulu, İmam Hatip Ortaokulu ve İmam Hatip Lisesi’nden mezun olmuştur. 1992 yılında Atatürk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümü’nde lisans, 1995 yılında Atatürk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans, 1999 yılında ise Doktora eğitimini tamamlamıştır. 1993 yılında Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’ne Araştırma Görevlisi olarak atanan Aksu, 2000 yılında aynı bölüme yardımcı doçent olarak atanmış, 2007 yılında ise doçent olmuştur. Aksu, Ziraat Fakültesi Fakülte Kurulu, Yönetim Kurulu üyeliği ve Erzurum’da yapılan Türkiye 10. Gıda Kongresi’nde Kongre Sekreterliği yapmıştır.
BİLİMSEL ÇALIŞMALARI
Muhammet İrfan Aksu’nun 54’ü SCI kapsamında olmak üzere 105 bilimsel eseri bulunmaktadır. Eserlerine 700’e yakın atıf alan Aksu, 200’e yakın bilimsel makaleye de hakemlik, çok sayıda projede proje yöneticiliği ve araştırmacı olarak görev yapmıştır. Uluslararası indeksli dergilerde bölüm editörlüğü ve editörler kurulu üyeliği de yapan Aksu, 2003 yılında ABD Ohio State Üniversitesi’nde bilimsel araştırmalar yapmıştır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.