Anasayfa > Kültür-Sanat, Öne Çıkan Haberler > Müşfik bak, salon full

18.08.2012 Cts, 2:04

Reklam

Çarşamba günü hayata veda eden Türk tiyatrosunun duayen ismi Müşfik Kenter son yolculuğuna uğurlandı. Yıldız Kenter, izdihamın yaşandığı Kenter Tiyatrosu’ndaki törende, kardeşine son kez seslendi: Müşfik bak, salon full

MAGAZİN SERVİSİ

80 yaşında hayata gözlerini yuman Türk tiyatrosunun unutulmaz oyuncusu Müşfik Kenter’i ailesi, yakınları, meslektaşları, öğrencileri uğurladı. Usta oyuncu, kendi kurduğu Kenter Tiyatrosu’nda düzenlenen törenden sonra Teşvikiye Camii’nde kılınan öğle namazına müteakip Kilyos Aile Mezarlığı’na defnedildi. Tören sırasında kardeşinin tabutunun bulunduğu sahneye çıkan Yıldız Kenter’in ‘Müşfik bak, salon full’ demesi, herkesi gözyaşlarına boğdu. Usta oyuncuyu son yolcuğuna uğurlayan isimler arasında Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, İBB Başkanı Kadir Topbaş, Meltem  Cumbul, Mehmet Ali Erbil, Oktay Kaynarca, Erdal Özyağcılar, Perran Kutman, Tekin Akmansoy, Rutkay Aziz, Yetkin Dikinciler, Kadir İnanır, Ragıp Savaş, Güven Kıraç, Sinan Tuzcu, Mehmet Ali-Mustafa Alabora, Bekir Aksoy, Ali Poyrazoğlu, Erol Evgin,  Güven Kıraç, Erkan Can, Fırat Tanış, Şemsi  İnkaya, Zafer Ergin, Bülent Kayabaş, Aydemir Akbaş gibi isimler vardı.

Müşfik Kenter son yolculuğuna uğurlandıKardeşim, benim en değerli hocamdı
KENDİSİNDEN 4 yaş küçük kardeşine doğduğu andan itibaren hayranlık duyduğunu ve gıptayla baktığını belirten Yıldız Kenter, şunları söyledi: Sahici olabilmeyi, gerçek olabilmeyi ve bunu büyük bir sadelik içinde gösterişsiz yapabilmeyi onda gördüm. Hiç belli etmeden onun ortaya koyduğu ustalığını izleyerek büyüdüm. Ona minnettarım. Müşfik olmasaydı Kenterler olmazdı. Kenterler diye bir şey oldu, Müşfik’in sayesinde oldu. Ona hep ihtiyaç duydum. Onu hep gıptayla izledim. En büyük, en değerli hocam oldu.

Ayaklarının altına kadar öptüm
KADRİYE Kenter, eşi Müşfik Kenter’in, öldükten sonra arkasından kimsenin konuşmamasını vasiyet ettiğini belirterek, konuşmasını kısa tutacağını söyledi: Çok büyük bir acı var içimde, taş gibi… Ancak çok huzurluyum, çünkü ona hayatımın güneşi olduğunu ömür boyu söyledim. O da bana söyledi. Son anımıza kadar…  Sizler için ayaklarının altına kadar onu öptüm, hepiniz için öptüm. Sizler için teşekkür ettim.

Geride kalanlar
Müşfik Kenter’in giysileri, makyaj masası, notları ve ayakkabıları sahneye konuldu; rol aldığı oyunlardan fotoğraflar yerleştirildi. Kenter’in sesinden Orhan Veli şiirleri dinletildi.

Yapay oyunculuktan doğal oyunculuğa geçişi sağlayan insandır
– Mehmet Birkiye: 
Bir rolü, inanılmaz sadelikle oynardı. 40 yıl boyunca bunu nasıl başardığını anlamadım. Anlayacağımı da sanmıyorum. Birlikte prova yaparkenki keyfi hiç unutamam. Harikulade bir 40 yıldı, teşekkür ediyorum.
– Ragıp Savaş: Hepimizin başı sağolsun. Ben onunla bu tiyatroda tanıştım. Öğrencisi olma şansını yakaladım. Yapay oyunculuktan doğal oyunculuğa geçişi sağlayan insandır. Binlerce öğrencisi sayesinde bu öğrettikleri devam edecektir. Onsuzluk çok zor olacak.
– Hakan Gerçek: Canım hocam, canım babam. 30 yıl önce bana sadece tiyatrosunu değil, yüreğinin kapısını açtı. Bana insan olmanın ne demek olduğunu anlattı. Zaman zaman anlamadık, şaşkınlıkla dinledik. Ama o, güzel yüreğiyle bize hep ışık saçtı. Eskişehir’den buraya geldim okumak için. Kendi ailemden uzaktım, bana babalık yaptı.
– Şemsi İnkaya: Keşke herkes onun öğrencisi olabilme şansına erişseydi. Biz çok şanslı bir nesiliz.
– Aydemir Akbaş: Türkiye’de tiyatrocu üç adam tanırım. Müşfik Kenter onlardan biriydi. Gerisi hikaye…
– Ali Poyrazoğlu: Türk tiyatrosu ve dünya tiyatrosu için büyük bir kayıp. İnşallah unutturmamaya çalışırlar.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.