Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler > MÜSİAD, 5084 Sayılı Yasa’ya dikkat çekti

09.12.2012 Paz, 19:16

MÜSİAD, 5084 Sayılı Yasa’ya dikkat çekti

Reklam

MÜSİAD Erzurum Şube Başkanı A. Mustafa Güvenli, yürürlük süresi yılsonunda tamamlanacak olan 5084 Sayılı Yasa’ya dikkat çekti. Güvenli, “Yasanın uygulama süresi uzatılmazsa, istihdam gücü zaten sınırlı olan bölgemiz çok ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalacaktır” dedi.

 
MÜSİAD Erzurum Şube Başkanı A. Mustafa Güvenli, 5084 Sayılı Teşvik Yasası’na ilişkin olarak önemli uyarılarda bulundu. Başkan Güvenli, söz konusu yasal düzenlemenin bölgede istihdam açısından çok büyük bir önem taşıdığının altını çizerek, “Sadece ilimizde tam 22 bin kişi bu yasa kapsamında istihdam edilmiş durumda. Eğer yasanın devam etmesi sağlanmazsa, içinde bulunduğumuz bu bölgede yeniden kayıt dışı istihdam sorunuyla karşı karşıya kalabiliriz” diye konuştu.

 
MÜSİAD Şube Başkanı Güvenli, 5084 sayılı Yatırımların ve İstihdamın Teşviki ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un 8 yıllık geçmişine dair bir hatırlatmada bulundu. Güvenli, yasanın 2004 tarihinde yürürlüğe girdiğini ve daha sonra 5350 ve 5615 sayılı yasalarla önemli değişikliklere uğradığı bilgisini verdi. Gerek yararlanılan iller açısından gerek yararlanılma şartları açısından kapsamı genişletilen yasanın uygulama sürelerinin de uzatıldığına dikkati çeken Güvenli, “Süreç içerisinde yasada yapılan her düzenleme, aynı zamanda teşvikli illerin kapsamını genişletti. Yani yasanın yürürlüğe girdiği ilk yıllarda teşviklerden faydalanan şehir sayısı bugün olduğu gibi 49 değildi, çok daha azdı” ifadelerini kullandı.

 
Teşviklerin amacının kalkınmada öncelikli bölge ve şehirleri avantajlı hale getirmek olduğunu vurgulayan Güvenli, 5084 Sayılı Teşvik Yasası’nın ise, tam tersine yatırımcıları avantajlı konuma taşıdığını dile getirdi. Güvenli, “Bu bağlamda kabul etmek gerekir ki, tercih avantajını eline geçiren yatırımcı, bu yasa kapsamında bölgemize gelip yatırım yapmak yerine, aynı yasadan faydalanan diğer illere ve bulundukları bölgelere yöneldi” diye konuştu.

 
584 Sayılı Teşvik Yasası’nın Erzurum noktasındaki tek kazanımının istihdama yönelik olduğuna vurgu yapan MÜSİAD Şube Başkanı Güvenli, “Yasayla Erzurum’a yatırımcı gelmedi ama sağladığı SSK prim indirimleri sayesinde mevcut işletme ve firmalardaki sigortalı çalışanların sayısı arttı. Bugün sadece ilimizde 22 bin kişi bu yasa sayesinde sigortalı olarak çalışıyor. Yürürlük süresi yılsonunda tamamlanacak olan yasanın devam etmesi sağlanmazsa, SSK primlerindeki indirim ortadan kalkacak ve bölgemizdeki işverenler çok büyük bir maliyet yüküyle karşı karşıya kalacaklardır. Bu durumda doğal olarak her bir işveren çeşitli tedbirlere başvuracak, bu tedbirlerin başında da işçi çıkarımı gelecektir. Buna ilaveten kayıt dışı istihdam sorunu da, yeniden karşımıza çıkmış olacaktır” şeklinde konuştu.

 
MÜSİAD ERZURUM ŞUBESİ RAPOR HAZIRLADI
Bu ve benzer sorunların yaşanmaması ve dolayısıyla ildeki ekonomik yapının bozulmaması için yasanın yürürlük süresinin uzatılması gerektiğini vurgulayan MÜSİAD Şube Başkanı Güvenli, bu hususta çok kapsamlı bir rapor hazırlayarak genel merkeze ilettiklerini bildirdi. Güvenli, “MÜSİAD Erzurum Şubesi olarak, 5084 Sayılı Teşvik Yasası ile sağlanan SSK prim indirimlerinin devam etmesi gerektiğine ilaveten bir başka önerimiz de, sigortalı sayısına yönelik oldu. Mevcut haliyle teşvik indiriminden faydalanabilmek için en az 10 kişinin istihdam edilmesi gerekiyor. Erzurum ve bölge şartlarında bu çok yüksek bir rakamdır. Bu nedenle bizim önerimiz; sigortalı çalışan şartının 3 ya da 5 olarak yeniden düzenlenmesidir. Ayrıca yasanın süresi uzatılırken, önümüzdeki 5 yıl için geçerli olmalıdır. Raporumuzu bu yönde hazırladık ve genel merkezimize ilettik. Ayrıca Sağlık Bakanımız ve milletvekillerimize de ulaştırdık. Hükümetin de bu hususta gereken adımları bir an önce atmasını ümit ediyoruz”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.