Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Müzisyenler Riskli Grupta

26.10.2015 Pts, 11:24

Müzisyenler Riskli Grupta

Reklam

Müzisyen ve sahne sanatçılarının yaşadıkları sağlık sorunlarına karşı özel bir rehabilitasyon programı uygulanması gerektiğine dikkat çekildi.

Müzisyenler ve sahne sanatçıları meslek hayatları boyunca pek çok hastalık ve rahatsızlıkla mücadele ediyor. Kariyerlerini etkileyen bu rahatsızlıklara karşı uygulanması gereken Müzisyen ve Sahne Sanatçıları Rehabilitasyonu Türkiye’de üzerinde durulmayan fakat oldukça önemli bir konu olarak gözüküyor.

“MÜZİSYEN VE SANATÇILARIN REHABİLİTASYON PROGRAMLARI ONLARA ÖZEL OLMALIDIR”

Türkiye’de sanatçı rehabilitasyonu konusunda çalışmalar yapan tek uzman olan Fonksiyon Manuel Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kliniğinde görevli Uzman Dr. Erinç Karacehennem Sabuncu, “Her durum sanatçının kendisine özeldir. Kişinin vücut yapısına, vücudu kullanma ve çalıştırma alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterir ve müzisyen ve sanatçıların rehabilitasyon programları onlara özel olmalıdır” dedi.

Sabuncu, haftalarca mesleğine ara verme ve dinlenme şansı olmayan müzisyenlere ve sahne sanatçılarına doğru ve özel tedavi yöntemleri uygulanarak kısa sürede olumlu sonuç alınabileceğinin altını çizdi.

BALERİN VE BALETLER AYAK PROBLEMLERİNİ DİKKATE ALMALI

Meslek grupları arasında en sık rahatsızlananların dansçılar, balerin ve baletlerin olduğunu kaydeden Uzman Dr. Sabuncu, 5-8 yaşlarında eğitim almaya başlayan bu grup ile ilgili önemli bilgiler verdi. Sabuncu, “Uzun süreli fiziksel performans sergileyerek çalışma balerinler ve dansçılarda, ayaklar için doğal olmayan parmak ucu duruşu, ayak eklemlerine çok fazla yük binmesine neden olur“ dedi.

Balerinlerin ve dansçıların mesleklerine ara vermek istemedikleri için rahatsızlıklarını geç bildirdiklerini kaydeden Sabuncu, şunları kaydetti:

”Tedavi sürecine geç kalındığında hastalık kronikleşmektedir. O nedenle ağrı hissedildiği an uygun rehabilitasyon programı uygulanırsa, mesleğine çok kısa sürede dönebilir. Aksi takdirde ertelenen her rahatsızlık performansı olumsuz yönde etkilemeye devam edecektir.”

MÜZİSYENLER CİDDİ RİSK GRUBUDUR

Enstrümanın müzisyenlerin, kas iskelet problemleri açısından risk grubu olduğunu ve enstrüman çalarken doğru olmayan postür, ergonomik olmayan çalışma teknikleri, fazla kuvvet harcama, çok yüklenme ve yetersiz istirahat nedeniyle problemler geliştiğine dikkati çeken Uzman Dr. Erinç Karacehennem Sabuncu, “Bu problemler zamanında, uygun şekilde tedavi edilmezse artistik ve profesyonel olarak kısıtlayıcı hatta kariyer bitirici ağrılara neden olur. Tedavide öncelik her zaman sakatlanma ve yüklenmeden korunmayı içerir. Kişiye özel uygulanacak tedaviyle sonuç almak mümkündür” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.