Anasayfa > İz Bırakanlar > Nene Hatun

13.07.2012 Cum, 21:21

Reklam

7 Kasım 1877 gününün gece yarısında, bölge halkından olan Osmanlı vatandaşı Ermeni çeteleri Erzurum’un Aziziye Tabyası’na girmeyi başarmışlardı.

 

Ermeniler, tabyayı koruyan Türk askerlerini öldürdüler. Arkadan gelen Rus askerleri, hiçbir mukavemetle karşılaşmaksızın tabyayı ele geçirdiler. Baskından yaralı olarak kurtulmayı başaran bir er, şehir merkezine ulaşıp kara haberi Erzurumlulara ulaştırdı. Sabah ezanından hemen sonra minârelerden şehir halkına duyuru yapıldı; “Moskof askeri Aziziye Tabyası’nı ele geçirdi.” Bu haber, Erzurum halkı tarafından, vatan savunması için emir telakki edildi. Silâhı olan silâhını, olmayanlar; balta, tırpan, kazma, kürek, sopa ve tasları ellerine alarak Tabya’ya doğru koşmaya başladı. Kadın – erkek tüm Erzurum halkı yollara dökülmüştü. Koşanlar arasında, erkeği cephede çarpışan bir tâze gelin de vardı. Ağabeyi bir gün önce cepheden yaralı olarak gelmiş ve kollarında can vermişti. Üç aylık bebeğini emzirmiş, “Seni bana Allah verdi. Ben de O’na emânet ediyorum” diyerek vedâlaştıktan sonra baltasını eline alarak, erkeğinin yanında yer almıştı.

 

Tabyada boğaz boğaza bir savaş başladı. Mükemmel silâhlarla donanmış Moskof ordusu, baltalı – tırpanlı, taslı – sopalı eğitimsiz halk karşısında ancak yarım saat tutunabildi. 2 bin 300 Moskof öldürülüp, Tabya geri alındı. Türkler, bin kadar şehit vermişlerdi.

Tarihimizde 93 Harbi olarak anılan 1877 – 1878 Osmanlı – Rus Savası sırasında, Erzurum’daki Aziziye Tabyası’nın savunulmasında kahramanca çarpışarak adını tarihe yazdıran Nene Hâtun o sıralarda 20 yaşlarında genç bir gelindi.

Savaştan sonra  Nene Hâtun, destan kahramanlarına yaraşır bir asâletle yaşadı. Kendisini ziyâret eden NATO’da görevli Amerika’lı subayın o günle ilgili sorusuna: “O zaman vazifemi yapmıştım. Bugün de ilerlemiş yaşıma rağmen ayni hizmeti, daha mükemmeliyle yapacak güç ve heyecana sahibim”cevabını vermişti.

Erzurum’da doğan Nene Hâtun, 98 yıl yaşadıktan sonra yine Erzurum’da, zatürree hastalığından hayata vedâ etti. Ölümünden üç ay önce Türk Kadınlar Birliği tarafından yılın annesi seçildi.

 

Göz kapanırda sönmez bu mumun..

Gökten bir ses der gibidir: ERZURUM’un

Hür halkına – Çağlarca – şefaatçı yeter

Kalbindeki şefkat, NENE HATUN kulunun.

Arif Nihat ASYA

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.