Anasayfa > Kültür-Sanat, Slayt Haber > Neşet Ertaş hayatını kaybetti

25.09.2012 Sal, 11:08

Reklam

Türk Halk Müziği’nin usta ismi Neşet Ertaş, İzmir’de yaklaşık on beş gündür tedavi gördüğü İzmir Medical Park Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

 

10 Eylül’de özel hastahanenin onkoloji servisinde tedavi gören Ertaş, durumunun ciddileşmesi üzerine iki gün önce yoğun bakıma alınmıştı. Sevenlerini ve ailesini büyük üzüntüye boğan Ertaş’ın ölümüyle ilgilihastane yönetimi 10.30’da basın toplantısı düzenleyecek. Yoğun bakıma alınan sanatçının solunum desteğiyle hayata tutunduğu belirtilirken, usta sanatçının yakalandığı primer hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü kaydedildi.

 

Türk Halk Müziği sanatçısı, bestecisi, söz yazarı ve yorumcusu Neşet Ertaş, geçtiğimiz günlerde öldüğüne dair haberlerin çıkması üzerine sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden açıklama yaparak, sevenlerine, “Merak etmeyin, iyiyim” demişti.

 

Neşet Ertaş, 1950’li yılların sonunda İstanbul’a gelerek ilk plağını “Neden Garip Garip Ötersin Bülbül” adı ile babası Muharrem Ertaş’a ait bir türküyle çıkardı. Halk tarafından çok beğenilen bu plağı ardından diğer plak, kaset ve halk konserleri takip etti. Daha sonra Ankara’ya yerleşen ve burada yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle kardeşinin daveti üzerine Almanya’ya giden Ertaş, çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından dolayı uzun bir süre Almanya’da kaldıktan sonra 2000 yılında İstanbul’da verdiği konserle sahne hayatına geri dönmüştü.

 

UNESCO tarafından yaşayan insan hazinesi ilan edilen Ertaş, 25 Nisan 2011 tarihinde İTÜ Devlet konservatuarı tarafından fahri doktora ödülüne layık görülmüştü.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Serap DURMAZPINAR

Bozkırın sesi kısıldı bugun,
turkuler bile agladi.
Yuz’u gulmeyenin oz’u gulmezdi
oz’umuz kan agliyor simdi..! :(
Allah rahmet etsin, mekâni cennet olsun insallah…

Serap Durmazpinar Kuruhasanoglu / France

25.09.2012, 16:08