Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > Neşet Ertaş’a veda

26.09.2012 Çar, 19:22

Reklam

“Bozkırın Tezenesi” lakaplı ünlü ozan Neşet Ertaş, memleketi Kırşehir’de son yolculuğuna uğurlanıyor. Binlerce hemşerisinin yanında sanat ve siyaset dünyasından pek çok isim de düzenlenen cenaze törenine katılıdı. Başbakan’ın da omuz verdiği Ertaş’ın tabutu, “Yalan Dünya” türküsü eşliğinde mezarlığa doğru yola çıkartıldı.

 

Kırşehir’deki Ahi Evran Camii’nde kılınacak cenaze namazına Başbakan Erdoğan’ın da katılacak olması nedeniyle geniş güvenlik önlemleri alındı. Cenaze namazının kılınacağı cami avlusunda binlerce vatandaştoplanırken, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Orhan Gencebay, Sabahat Akkiraz, Kubat, Oğuz Yılmaz, Bedia Akartürk ve Edip Akbayram da törene katılanlar arasında bulunuyor.

 

Tedavi gördüğü hastanede dün sabah vefat eden sanatçı Neşet Ertaş‘ın cenazesi, uçakla Esenboğa Havalimanı’na getirildi.

Ertaş’ın cenazesi uçaktan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Kültür Bakanlığı bürokratları ve diğer yetkiler tarafından indirildi.

Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş, ”Bütün sevenleri sağ olsun, var olsun. O bizden çıktı artık” diye konuştu. Ertaş, gösterilen ilgiden dolayı da teşekkür etti.

 

Ertaş’ın cenazesi daha sonra karayoluyla memleketi Kırşehir’e götürülmek üzere yola çıkartıldı. Ertaş’ı taşıyan konvoya çok sayıda araç eşlik etti.

Bağbaşı Mahallesi’nde bulunan Neşet Ertaş’ın baba evinin bulunduğu sokağa taziye çadırı kuruldu. Vatandaşların akınına uğrayan taziye çadırında, ünlü ozanın sevilen türküleri dinlendi.

Ana cadde ve sokaklardaki birçok iş yerinin camlarına üzerinde ”Ağla sazım, ağlanacak zamandır”, ”Seni unutmayacağız” ve ”Kırşehir öksüz kaldı” yazılı Neşet Ertaş’ın posterleri asıldı.

 

 

CENAZESİ TOPRAĞA VERİLDİ

Ünlü halk ozanı Neşet Ertaş’ın cenazesi, toprağa verildi. Binlerce kişinin katılımıyla kılınan cenaze namazı sonrasında halk ozanı Neşet Ertaş’ın cenazesi, yine mezarlıkta binlerce kişinin katılımı ile toprağa verildi. Neşet Ertaş’ın toprağa verilişi sırasında oğlu Hüseyin babasına olan son görevini yerine getirdi.

Neşet Ertaş’ın toprağa verilmesinden sonra dualar edildi ve vatandaşlar mezarlıktan ayrıldı.

 

 

ONBİNLERCE KİŞİ UĞURLADI

Ünlü ozan Neşet Ertaş, son yolculuğuna onbinlerce kişi tarafından uğurladı. Ahi Evran Camii’nde kılınan cenaze namazına katılan onbinlerce insan, büyük ustayı son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Namazdan sonra cenaze aracına konulan Neşet Ertaş’ın cenazesi, eskort eşliğinde şehir meydanından mezarlığa götürüldü. Binlerce kişi “Büyük usta, Neşet Baba, Kırşehir Seninle Gurur Duyuyor” sloganları ile cenazeyi yaklaşık 2 kilometre kadar takip etti.

 

 

‘KALBİMİZDE YAŞAYACAKSIN’

Neşet Ertaş’ın naaşını taşıyan araç, tören alanına gelirken vatandaşlar sevgi gösterilerinde bulundu. Ertaş’ın cenazesi alkışlar eşliğinde musalla taşına konuldu.

Neşet Ertaş’ın cenaze namazının kılınmasını bekleyen çok sayıda vatandaş, sıcak hava nedeniyle baygınlık geçirdi.

Tören alanı etrafındaki binalara üzerinde ”Bozkırın tezenesi. Hep kalbimizde yaşayacaksın” yazılı posterleri asıldı.

 

 

ERDOĞAN: YOLUN AÇIK OLSUN

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan cenaze töreninde konuşma yaptı.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: ”Çok değerli dostumuz, abimiz, kardeşimiz, ozanımız Neşet Ertaş artık musalla taşında. Artık sözü yok. Söyleyeceğini söyledi; ‘Çaldım, söyledim, örnek olacak şeyler söyledim, bir çizgi ortaya koydum, ben de emanet olan nefsimi sahibime teslim ettim ve ona dönüyorum’ diyor.

Bu birlik ve beraberlik dünyasında üstat mahlas olarak hep garip ifadesini kullanmıştır. Çünkü o bu yalan dünyaya gaip olarak bakıyordu. Hepimiz aslında garibiz. Milyonlar, makamlar hiçbiri önemli değil. Gideceğimiz yer malum. Biz topraktan geldik toprağa gidiyoruz.

Çeşitli toplantılar vesilesiyle üstatla bir arada olduk. Onun duyguları, Anadolu’nun bir sesi oluşu, bize de farklılıklar sunuyordu. Ve ben artık bu sazın susmasından öte devamını da yetiştirdiklerinden bekliyoruz. Buna çok ihtiyacımız var. Ailesinin, milletimizin başı sağolsun. Burada toplanan cemaatle de ortaya bir gerçek çıkıyor. Seveni çok, yeri de çok faziletli olacak. Yolun açık olsun üstat.”

Cenaze namazının ardından Ertaş’ın cenazesi mezarlığa doğru yola çıkartıldı. Ünlü ozanın tabutuna Başbakan da omuz verdi.

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.