Anasayfa > Dünya, Slayt Haber > ‘Nur Cemaati’ operasyonu: 30 gözaltı

18.02.2013 Pts, 13:49

‘Nur Cemaati’ operasyonu: 30 gözaltı

Reklam

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nde Nur Cemaati ile bağlantılı olduğu öne sürülen bazı kişiler gözaltına alındı.

 

30’UN ÜZERİNDE GÖZALTI VAR

Tataristan İçişleri Bakanlığı, ihbar sonucu cemaate ait olduğu iddia edilen 23 daireye baskın düzenlendiğini duyurdu. Turkrus.com sitesinin Rus basınına dayandırdığı haberine göre, Tataristan’ın Naberejnıye Çelnı (Yarçallı) kentinde Nur Cemati’ne ait olduğu öne sürülen 23 daireye düzenlenen operasyonlarda 30’dan fazla kişi gözaltına alınırken, 1 milyon ruble nakit paraya, Said Nursi’ye ait Rusya’da mahkeme kararıyla yasaklı kitaplara, bildirilere, broşürlere, gazete kupürlerine, diz üstü bilgisayarlara, sabit disklere ve eğitim CD’lerine el konulduğu belirtildi.

 

REŞİT OLMAYAN ÇOCUKLAR VAR İDDİASI

Tataristan İçişleri Bakanlığı Basın Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, iki dairenin ‘Medrese’ olarak kullanıldığı, yapılan aramalarda reşit olmayan yaştaki çocukların da dairelerde bulunduğu bildirildi. Gözaltına alınanların çoğu daha sonra serbest bırakılırken, bir erkek ve bir kadın hakkında yasa dışı örgüt üyesi olmak suçundan dava açıldı.

 SAİD NURSİ’NİN 16 KİTABI YASAKLI

Rusya, Nur Cemaati’nin faaliyetlerini sözde radikal olduğu gerekçesiyle 2008 yılında yasaklamış, terörist ve bölücü örgüt listesine almıştı. Rusya’da geçtiğimiz haftalarda Kaliningrad Mahkemesi de, Said Nursi’nin 16 kitabını ‘aşırı’ olduğu gerekçesiyle yasaklamıştı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.