Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Nuri Hoca’dan açıklama var

27.02.2013 Çar, 19:17

Nuri Hoca’dan açıklama var

Reklam

Diyanet  İşleri eski Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz,   o dönem diyanetin 28 Şubat cuntası tarafından kullanıldığı iddialarını yalanladı. Yılmaz, gönderdiği yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

 

“Öncelikle belirtmek isterim ki, ’28 Şubat cuntası tarafından kullanılmak’ iddiası, aslı esası olmayan insafsız ve önyargılı bir bakıştan ibarettir.

 

Mesnetsiz iddialara delil sayılan; başkan olarak benim, hiyerarşik olarak da ilgili imza ve parafların yer almadığı, tarih ve numarası da bulunmayan düzmece bir belgenin fotokopisi verilmektedir. Usul gereğince bu tür yazıların geçerlilik kazanabilmesi için önce Başkan Yardımcısının, sırasıyla da ilgili Daire başkanının ve şube müdürlerinin imza ve paraflarının olması gerekir. Belge diye yayımlanan fotokopide, bunların hiç birisi yer almadığı gibi benim imzam da bulunmamaktadır. Tarihi ve numarası da yoktur. Böyle bir kâğıt parçasının belge diye sunulması ve Meclis Araştırma Komisyonu’na da bu şekilde verilmesi düşündürücüdür.

 

 

Kaldı ki, Başkanlık böyle bir emir yayımlamış olsa idi, bunun öncelikle müftülüklere gönderilmesi, oradan gelecek bilgilere göre bir rapor haline getirilip arşivlenmesi gerekirdi. Konunun üzerine ciddi ve araştırmacı gazeteci sorumluluğu ile gidilmiş olsaydı, müftülüklerde ve Başkanlık arşivinde böyle bir belgenin yer almadığı anlaşılmış olacaktı.

 

 

Bu belge, haberde sözü edildiği gibi Meclis Araştırma Komisyonu’na Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilmiş ise, öncelikle Meclis Araştırma Komisyonu’na asılsız bilgilerin verildiği kanaatini uyandırır. Sözü edilen Başkanlık raporunda, daha bunun gibi birçok asılsız iddianın yer aldığı tarafımızca tespit edilmiş bulunmaktadır.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.