Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset > O da AK Parti yolunda

15.08.2012 Çar, 4:49

Reklam

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan başkanlığında dün yapılan MKYK’da Has Parti ile bütünleşme konusu ele alındı. MKYK’da eski DP Genel Başkanı Süleyman Soylu’nun da AK Parti’ye katılmasına ”olur” verildi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi sonrasında, AK Parti’den gelen bütünleşme çağrısını Has Parti’nin yetkili kurullara götüren ve olumlu yanıt alan Numan Kurtulmuş’a iktidar partisinden “vize” çıktı. Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan başkanlığında dün yapılan MKYK’da Has Parti ile bütünleşme konusu ele alındı. MKYK’da eski DP Genel Başkanı Süleyman Soylu’nun da AK Parti’ye katılmasına “olur” verildi.

 

 

ÇELİK AÇIKLADI 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, MKYK toplantısının gündemiyle ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında, toplantıda partiye katılımların da ele alındığını söyledi. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

 

”Sayın Numan Kurtulmuş’un AK Parti’ye katılımı söz konusudur. Daha önce MYK’mızda bu değerlendirildi arkadaşlarımız bunu olumlu olarak değerlendirdiler ve Sayın Kurtulmuş partisinin kendi kurullarında bu meseleyi ele aldı ve AK Parti’yle bütünleşme konusunda onların da olumlu bir bakışı var. MKYK’da da bu bir kez daha değerlendirildi. MKYK’mız tarafından da olumlu karşılandı.

 

 

Dolayısıyla Sayın Numan Kurtulmuş’un ayrıca Demokrat Parti eski Genel Başkanı Sayın Süleyman Soylu Bey’in de partimize katılımı söz konusudur. Bu konuda MKYK üyelerimiz arasında bir fikir bütünlüğü vardır. Bu konuda herkes aşağı yukarı bu olaya olumlu yaklaşmıştır.”

Çelik, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu’nun AK Parti’ye katılımlarına ilişkin soru üzerine, ”HAS Parti artı AK Parti eşittir yeni bir parti diye bir şey yok” dedi.

 

 

PAZARLIK, TAAHHÜT SÖZKONUSU DEĞİL

Kurtulmuş’un arkadaşlarıyla istişarede bulunarak AK Parti ile bütünleşme kararı aldıklarını ifade eden Çelik, MKYK’da bu kararın değerlendirildiğini söyledi. AK Parti’nin belde, ilçe ve il kongrelerini tamamladığını, 30 Eylül günü büyük kongreyi toplayacaklarını anımsatan Çelik, şöyle devam etti:
”Bizde bir eş başkanlık sistemi falan yoktur. Ankara’daki HAS Parti’nin değerli il başkanı bizim il başkanımızın yanına bir sandalye atılacak orada oturacak, böyle bir şey söz konusu değil ama HAS Parti’nin tabanı aslında netice itibarıyla AK Parti’nin tabanıyla üç aşağı, beş yukarı aynı hassasiyetleri olan insanlardır. Önümüzde büyük kongre var, Numan Bey ve birlikte gelecek bazı arkadaşlar büyük kongrede değerlendirilebilir. Bu konuda bir pazarlık söz konusu değil, taahhüt söz konusu değil, tamamen gönüllü bir bütünleşmeden söz ediyoruz.

 

 

2013 sonbaharında yapılırsa, muhalefet bunu kabul ederse mahalli seçimleri öne alacağız, burada yine HAS Parti’den gelen bazı arkadaşlarımız Partimizin çatısı altında belediye başkanlıklarına, belediye meclisi, il meclisi üyeliklerine aday olabilirler ama bu konuda şu kadar kişi, şu kadar kontenjan böyle bir şey asla söz konusu değil. Böyle bir pazarlık, hesap kitap içine asla girilmemiştir. Onun dışında da yine önümüzde 2015’de milletvekilli seçimi var, bu esnada da bu tekrar arkadaşlarımız değerlendirilebilir ama ’HAS Parti’den şu kadar kişi MKYK’ya girecek, büyük kongrede şu kadar kişi dahil olacak, şu kadar belediye başkanlığı adaylığı verilecek’ şeklinde bir şey konuşulmamıştır, bunun pazarlığı olmamıştır. Sadece HAS Parti kendi içerisinde değerlendirmesini yapmıştır, AK Parti’de tabanıyla beraber AK Parti ile birleşme kararı almıştır. Sayın Soylu da şu anda bir partinin genel başkanı, üyesi değil. O bizim de sevdiğimiz bir arkadaşımız. O da AK Parti’ye katılacaktır. İşin özeti budur.”

 

 

YENİDEN GÖRÜŞEBİLİRLER

MKYK’dan çıkan olumlu görüş sonrasında Başbakan Erdoğan ile Numan Kurtulmuş’un önümüzdeki süreçte ikinci kez biraraya gelebilecekleri belirtildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.