Anasayfa > Eğitim > Öğrenciler Sokak Çocuklarının Sesine Kulak Veriyor

24.11.2015 Sal, 13:26

Öğrenciler Sokak Çocuklarının Sesine Kulak Veriyor

Reklam

İSTANBUL (İHA) – Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar Uygulama ve Araştırma Merkezi, risk altındaki çocukların rehabilitasyonlarını ve toplumla yeniden buluşmalarını hedefleyen projeler geliştiriyor. Öğrencilerin aktif katılımıyla çalışmalara imza atan merkezin gündemde şu sıralar; okul terki riskiyle karşı karşıya olan çocukların eğitim hakkını kaybetmemeleri konusu bulunuyor.

Türkiye’yi temsilen ‘Uluslararası Sokak Çocukları Koalisyonu’nda yer alan tek kuruluş olan Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ), sokakta yaşayan, çalışan, cezaevinde olan ve risk altında bulunan çocuklar ve onların aileleri için projeler yürütüyor. Çocukların rehabilitasyonlarını ve toplumla yeniden buluşmalarını hedefleyen merkez, başta Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümleri öğrencilerinin aktif olarak katıldığı çeşitli projeleri hayata geçiriyor. Şimdilerde okul terki riskiyle karşı karşıya olan çocuklara yönelik bir projeye imza atan SOYAÇ, riskli gruplardaki çocukların eğitim sisteminde kalmalarını amaçlıyor. Bu kapsamda okullarla işbirliği içinde çalıştıklarını belirten SOYAÇ Müdürü Yrd. Doç. Dr. Özden Bademci, “Eğitim, önemli bir haktır ve bu nedenle okul terki riskiyle karşı karşıya olan çocukların eğitim hakkını kaybetmemeleri için çalışıyoruz. Onların eğitim sisteminde kalmaları için projeler yürütüyoruz. Çünkü bu çocukların okulda olmaları gerekiyor. İşlevselliği bozulmuş ailelerden gelen çocukları tutabilecek onların toplum dışına itilmelerini engelleyecek aileden sonra başlıca kurum okuldur. Araştırmalar okulların çocukların sokağa ya da suça sürüklenmelerinde etkili rol oynayabileceklerini göstermektedir. Bu nedenle ‘Okul Önemlidir’ prensibiyle şu anda okullarla işbirliği içinde çalışıyoruz” diye konuştu.

BAŞARILI UYGULAMALAR TAKİP EDİLİYOR

SOYAÇ’ın çalışmaları hakkında bilgi veren Özden Bademci, “Uluslararası Sokak Çocukları Koalisyonu’nda Türkiye’den yer alan tek kuruluş olan SOYAÇ’taki projelerimiz kapsamında alandaki uygulamacılarla birlikte çalışma imkanımız oluyor. Dünyadaki başarılı uygulamaları yakından takip ediyoruz ve araştırmacıları üniversitemize davet ediyoruz. Uygulama projelerimizi, eğitim ve konferanslarla da destekliyoruz. Amacımız, çocukları rehabilite etmek ve toplumla yeniden buluşmalarını sağlamak” ifadelerini kullandı. Bademci, sokakta yaşayan çocuklar için etkili bir müdahale yöntemi geliştirdiklerini çalışmalarının önemli bilimsel dergilerde yayımlandığını belirtti.

“HAYATA TUTUNUYORLAR”

Projede yer alan çocuklarda önemli değişimlerin gözlemlendiğini ifade eden Özden Bademci, “İhmal, istismar mağduru, olumsuz yaşantılara sahip, çaresizlik, umutsuzluk, değersizlik duyguları içinde olan ve bu nedenle de son çare olarak kendisini sokakta bulmuş olan çocuklardan bahsediyoruz. Biz onların yeniden kendilerini iyi hissederek toplumun bir parçası olabileceklerine inanmalarını ve bu gücü kendilerinde hissetmelerini sağlıyoruz. Bunu yaparken de onları, kendilerine yakın yaş grubundaki öğrencilerle bir üniversite ortamında bir araya getiriyoruz. Projenin sonunda ise hayata nasıl tutunduklarını, yeniden umut etmeye başladıklarını ve planları olduğunu görüyoruz. Onların büyük bir bölümü de şu anda hayatlarını kurtarmış durumda” dedi.

BU İŞTEN EN KARLI ÇIKAN GRUP: ÖĞRENCİLER

SOYAÇ’taki projelerde görev alan öğrencilerden de olumlu geri dönüşler aldıklarına söyleyen Özden Bademci, “Düzenli eğitimlerle ve süpervizyonlarla desteklenen öğrencilerimizle birlikte bir üniversite ortamında çocukların rehabilitasyonları için çalışıyoruz. Öğrencilerimiz, ‘Bu işten en karlı çıkan biziz’ diyor. Çünkü bu projeler sadece mesleki anlamda değil, sosyal ve duygusal gelişimlerine de katkı sağlıyor. Öğrencilerimizin toplumsal meselelere duyarlı duyarlı ve aktif bir yurttaş olmalarını, sosyal sorunlarla ilgilenmelerini ve birinin üzerinde olumlu anlamda değişiklik yapabilmenin etkisiyle hayata daha güçlü bağlandıklarını gözlemliyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.