Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Slayt Haber, Yaşam > Oltu’da nevruz ateşi

21.03.2013 Per, 17:36

Reklam

21 Mart Nevruz Bayramını Yusuf Ziyabey Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileriyle birlikte kutladılar.

 
Açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Kahap Erdoğan, “Nevruz bir doğa bayramı baharın müjdecisi olarak algılanmalı kin ve nefret sebebi olmamalı.” Dedi.

 
Erdoğan, “İnsanların birbirlerine düşmanlık kaynağı değil,dostluğun, birlik ve beraberliğin odak noktası olmalı. Doğanın uyanmaya başladığı bir gün olarak algılanmalıdır. Bu vesileyle Nevruz sevinç, Nevruz mutluluk ve huzur olmalıdır. Nevruz bütün sıcak duyguların toplamıdır, Nevruz kana düşen ateştir.

 
Nevruz bugün Türkistan başta olmak üzere, bütün Türk dünyasında, Anadolu’da, Kafkaslarda, Balkanlar’da, Ortadoğu’da her iklimde ve her coğrafyada kutlanmaktadır.
4000 yıllık geçmişi olan nevruz kutlamalarının günümüzde başka amaçlar için kullanılmaması gerekir. Bir tarihsel Türk kültürü olan nevruzu öğrencilerimize doğru anlatmak ve bu kültüre sahip çıkmalarını sağlamak için her yıl amacına uygun kutlamalar yapmaya özen gösteriyoruz.” Şeklinde konuştu.

 
Öğrenciler tarafından Nevruz Bayramı ile ilgili şiirler okundu. Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yusuf Ziyabey Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Arzu Katranlı yaptı.
Katranlı, “Nevruz baharın gelişini toprak altındaki canlıların uyanışını doğanın yeniden dirilişini kutladığımız gündür.Eskiden beri Türk dünyasında önemli bir yere sahip olan nevruz her yıl 21 Martta farklı ülke ve topluluklarda coşkuyla ve neşeyle kutlanır. Nevruz baharın gelişinin insanlarda uyandırdığı sevincin simgesidir. Nevruz aynı zamanda bütün Türk dünyasında birlik ve beraberliğin dostluk ve kardeşliğin barışın temsilidir. Farklı inançlarda ,dillerde ve kültürlerdeki bütün insanların hayata bakışındaki ortak güzellikleri ifade eden Nevruz bayramı baharın bütün canlılarda meydana getirdiği mutluluğu yansıtır.” Diye konuştu.
Daha sonra okulda Nevruz’la ilgili çeşitli etkinlikler yapıldı. Yumurta tokuşturma, çuval yarışı, yürürken iğneye iplik takma, oturarak balon patlatma, sandalye kapma, halat çekme, gülle atma, yoğurt yeme gibi yarışmalar düzenlenerek öğrenci ve öğretmenler doyasıya eğlendiler.

 
Öğrenci velilerininde katıldığı Nevruz kutlaması renkli görüntülere sahne oldu. Etkinliklerde görev alan torunu izlemeye gelen 56 yaşında Hanım Kalyon, kutlamalara katılarak gülle atıp, halay çekti. Kutlamalar, Okul Müdürü Kahap Erdoğan’ın yaktığı Nevruz Ateşi’yle devam etti. Okul öğretmen ve öğrencilerinin sırayla ateşin üzerinden atlamalarından sonra etkinlikte yeralan herkes müzik eşliğinde halaylar çekip doya sıya eğlendiler.
Kış boyu sürekli kapalı alanlarda oyun oynamak zorunda kalan öğrenciler, ders yorgunluğu ve sınav streslerini Nevruz Kutlamalarıyla atmaya çalıştıklarını dile getirdiler.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.