Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Öne Çıkan Haberler > Oltu’da sigara denetimi

27.11.2012 Sal, 5:45

Oltu’da sigara denetimi

Reklam

Erzurum’un Oltu ilçesinde lokantalar, internet kafeler ve sigara denetiminden geçirildi.

 
İl Sağlık Müdürlüğü Tütün Denetim Kurulu İl Kordinatörü Dr. Ferudun İlday ve ekibi Oltu Sağlık Grup Başkanı Dr.Ayşe Özköse, Sigara Denetmeni Memet Tosun ve polis ekipleriyle birlikte Otluda sigara denetimi yaptı. 4207 sayılı sigara yasağının uygulanıp uygulanmadığını görmek için kahvehaneler, lokantalar, fırınlar, internet kafeler ve iş yerleri tek tek kontrol edildi. Denetleme sonrası 2 vatandaşa kapalı mekanda sigara içtikleri için 83 TL para cezası kesildi. İşyerlerinde sigara içirmeyen esnafa teşekkür eden ekip sigara içilmez levhalarının eski olduğunu belirterek yenilerinin sağlık denetmeni Mehmet Tosun tarafından dağıtılacağını belirttiler.

 
Oltu Sağlık Grup Başkanı Ayşe Özköse, denetimlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “19 Mayıs 2008 tarihinde sigarasız bir Türkiye’ye merhaba dedik. Toplumum tüm kesimlerini ve özellikle gelecek nesilleri, başkalarının içtiği sigara ve tütün ürünlerinin dumanının zararlı etkilerinden korumak amacıyla düzenlenen yasa uygulanmaya başlandı.

 
19 Mayıs 2008 tarihinden itibaren kamunun ortak kullanım alanlarında, işyerlerinde, toplu taşıma araçlarında sigara içilmiyor ve diğer tüm tütün ürünleri kullanılmıyor. Yasada belirlenmiş istisnai alanlar son derece sınırlı. Kamuya açık kapalı alanlar ve işyerlerinde artık sigara içme odaları yok. Tütün tüketilmesine izin verilmeyen alanların her kademesindeki yöneticileri bu düzenlemenin uygulanması konusunda yasal olarak sorumludurlar. Yasa kapsamında tütün tüketilmeyen tüm bina ve araçlara bu durumu belirten uyarı yazıları asılıyor. Yasa sigara, puro ,nargile gibi tüm tutun ürünleri kapsıyor. Oltu’da da Erzurum’dan gelen tütün denetim ekibi ve Oltu tütün denetim ekibi Cumartesi günü iş başındaydı. İki ekibin de katıldığı denetimlerde yirmi işyeri denetlendi ve iki kişiye kapalı kamuya açık alanda sigara içtikleri için ceza kesildi. Kişiye kesilen cezaların tutarı su an seksen 3 lira. İsletmelere kesilen cezalar ise bin yüz lira ile beş bin lira arasında değişiyor. Tekrarlayan cezalar sonucunda işyerine kapatma cezası dahi verilebiliyor” diye konuştu.

 
Oltu Sağlık Grup Başkanı Dr. Ayse Özköse sigaranın insan sağlığına vücudumuzdaki birçok organı etkileyerek büyük zarar verdiğini; bu nedenle de Oltu halkı gibi bilinçli bir halkın sigara yasağına gereken özeni gösterdiğine ve göstereceğine inandığını söyledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.