Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > Ölümünün Birinci Yılında 3 Kişiye Daha Dava Açıldı

12.01.2013 Cts, 13:37

Ölümünün Birinci Yılında 3 Kişiye Daha Dava Açıldı

Reklam

Erzurum‘un Konaklı Kayak Merkezi’nde geçen yıl 12 Ocak günü antrenman yaparken hayatını kaybeden 17 yaşındaki milli kayakçı Aslı Nemutlu’nun ölümünün birinci yılında yargılananların sayısı 4’ten 7’ye çıktı.

Türkiye Kayak Federasyonu Genel Sekreteri Ahmet Muhtar Kurt, Konaklı Kayak Merkezi pist sorumlusu Ahmet Demir ile Kayak Merkezi’nin mekanik işlemlerinden sorumlu Ebubekir Urhan hakkında soruşturma aşamasında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmesi üzerine Nemutlu ailesi, Oltu Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar üzerine savcılık 3 kişi hakkında ek iddianame hazırladı. Erzurum 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi‘nde ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan 3 kişinin dosyası Aslı Nemutlu’nun 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi‘ndeki davası ile birleştirildi.

6 YIL HAPİS İSTEMİ

Bugün ölümünün birinci yılı olan Aslı Nemutlu’nun kazası ile ilgili olarak Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, antrenörler Fidan Kırbaç Özbakır, Recep Süleyman Dilik, Kayak İl Temsilcisi Nevzat Bayraktar hakkında ‘Taksirle ölüme neden olma’ suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Erzurum‘un Konaklı Kayak Merkezinde Alp Disiplini Birinci Etap Yarışmasına katılmak için İstanbul’dan gelen milli kayakçı Aslı Nemutlu, 12 Ocak 2012 günü Bayanlar Süper G pistinde antrenman yaparken kayağının ayağından çıkması sonucu tahta perdelere çarparak yaşamını kaybetti. Cumhuriyet Savcılığı, Atatürk Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu Spor Sağlık Bilimleri Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Kıyıcı ve aynı okuldan Yrd. Doç. Dr. Orcan Mızrak’ı bilirkişi olarak atadı. Ek iddanemede yer alan İtü ve Marmara Üniversitesi öğretim üyelerince düzenlenen teknik rapor ve hukuki mütalaada pistlerle kar perdelerinin tasarım ve yapımı eksik verilerle gerçekleştirilmesi nedeniyle kazalara ortam hazırlandığına işaret edildi.

BABASINDAN ASLI’YA ŞİİR

Genç sporcunun ölümün ardından açılan ‘Aslı Nemutlu- Kar Tanesi’ adlı isternet sitesinde babası Ahmet Metin Nemutlu’nun kızına bir şiir yazdığı görüldü.

Babanın kızına yazdığı şiir şöyle:

“Sanki dün gibi hafızalarımda/ Doğumhane kapısında heyecanla bekliyordum/ Seni sağlıklı görmek için Allah’ıma dua ediyordum/ Saat 12.35 …/ Gözümüz aydın kızımız dünyaya geliyor/ Nurtopu gibi Aslı herkese merhaba diyor/ Allah anasına babasına bağışlasın tebrikleri/ Ne bileyim süremizin 18 sene olduğunu/ Bilsem her günümü seninle geçirirdim/ Allah’ım seni daha çok seviyormuş/ Yanına çok çabuk aldı göremedik 18’inci yaşını/ Sensiz ilk, Allah sağlık verirse de sayısız/ Yaşlar kutlayacağız gıyabında kızım/ Akşam yaş günü kutlaman var evimizde, odanda…/ Fırsatın olursa beklerim Kartanem…/ Babalar kızlarını çok severmiş/ Ben de hep öyle yaptım/ Sevgimle Aslıcım…”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.