Anasayfa > Gündem, Slayt Haber > Ombudsmanlık için 783 başvuru yapıldı

31.10.2012 Çar, 3:28

Ombudsmanlık için 783 başvuru yapıldı

Reklam

Kamu Denetçiliği Yasası doğrultusunda seçilecek başombudsmanlık için 25, ombudsmanlık için de 783 başvuru yapıldı.

 

Başombudsmanlık için eski Yargıtay Üyesi Nihat Ömeroğlu’nun ismi öne çıkarken, eski Adalet Bakanı Oltan Sungurlu’nun adaylık için başvuru yaptığı ancak daha sonra geri çektiği öğrenildi. Başombdusmanlık ve ombudsmanlık seçimleri için TBMM Dilekçe ve İnsan Hakları Karma Komisyonu’nun 6 Kasım günü süreci başlatması bekleniyor. Başombudsman adayları arasında eski bakanlardan Lütfü Esengün, ünlü hukukçu Servet Armağan ve Eski Yargıtay Üyesi Nihat Ömeroğlu gibi isimlerin bulunması dikkat çekti. Başombdusmanlık için başvuru yapanların isimleri şöyle: “İbrahim İmamoğlu, Mehmet Nihat Ömeroğlu, Hamza Duygun, Mehmet Selim Kaya, Lütfü Esengün, Ali Rıza Elihoş, Recep Sanal, Serdar Borhan, Mükremin Karakoç, Müslim Çakar, Halime Nuray Turcan, Servet Armağan, Ömer Türk, Yaşar Kırtan, Behiç Ahmet Okay.”

 

Başvurular sona ererken Başombudsmanlık seçimi için kulisler hız kazandı. Başombudsmanlık için Eski Yargıtay Üyesi Nihat Ömeroğlu’nun ismi ön plana çıktı. Yargıtay 5. Dairesi’nde görev yapan Ömeroğlu, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun, CHP’li İlhan Cihaner soruşturmasına bakan Erzurum savcılarının özel yetkilerini kaldırmasına karşı çıkmıştı.

 

Ombudsman Nedir? : şikayetleri ve bir takım teşebbüsleri ele alıp değerlendiren ve bunlara her iki taraf için de tatmin edici çözümler bulan kişidir.Bireyle devlet organları arasında çıkan anlaşmazlıklarda arabuluculuk yapan bağımsız bir kurumdur. Bu faktörleri ele aldığımızda ombudsmanlık yargı organlarının anayasa ile düzenlenmesinin 5 yönteminden bir tanesini oluşturmaktadır. Bu yöntemler devlet erkinin elinde bulunan sistematik düşünce bilincinin, krematistik ontolojisini epistemolojisinden ayıran önemli hukuk faktördür. Kamuda ombudsman olmak için siyasal alanda bilincin yüksek faktörlerde oluşması ve devlet erkinin nasıl oluştuğunu bilmek önemlidir.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.