Anasayfa > Kültür-Sanat, Öne Çıkan Haberler > “On ikinci gece” Erzurum’da

13.03.2013 Çar, 16:15

“On ikinci gece” Erzurum’da

Reklam

E.MEHMET YILMAZ
ERZURUM (İHA) –

 

Erzurum Devlet Tiyatrosu, William Shakespeare’nin yazdığı, Zeynep Avcının çevirip uyarladığı “On ikinci gece” adlı oyunu izleyicileriyle buluşturuyor. Erzurum Devlet Tiyatrosu Müdürü Burcu Aksakal, yarından itibaren sahnelenmeye başlayacak oyunu tüm Erzurumluları davet etti.
ON İKİNCİ GECE
William Shakespeare oyunu olan “On ikinci Gece”, adını Noel kutlamalarının on ikinci gecesinden almaktadır. Bu kutlamalarda her şeyin altüst olduğu durumlar ele alınır. Tipik bir “romantik komedya “ olan eserde, çapraz ilişki ağları, ciddi aşk ilişkileri ve komik bir tuzak bulunmaktadır.
Oyun İtalya civarında var olduğu hayal edilen İllyria isimli yerin Dük’ü Orsino’nun, babası ve erkek kardeşinin ölümü için yas tutan Olivia’nın durumunu ele alarak başlar. Orsino, kendisiyle evlenmesi için Olivia’yı ikna etmek üzere Viola’yı görevlendirir. Orsino’nun hizmetlisi olan Viola, bir deniz kazası sonucu ikiz kardeşi Sebastian’ı kaybetmiş genç bir kızdır. Viola, Dük Orsino’nun sarayına yerleşmek için kılık değiştirmek zorunda kalmıştır. O artık genç bir kız değil, genç bir delikanlıdır. Orsino’nun hizmetlisi Viola, gizliden gizliye dük’e aşık olmuştur. Buna rağmen Olivia’ya giderek Orsino’nun aşkını anlatır, aralarını bulmak için çaba gösterir. Olivia ise erkek kılığına girmiş olan Viola’ya aşık olur. Oyunda ciddi aşk ilişkilerinin ve komik bir tuzağın bulunduğu iki durum ele alınır. Oyundaki,Olivia’nın hizmetçisi Maria, amcası Sir Toby, kahyası Malvolio, uşağı Fabian ve soytarı Feste arasında geçen bölümler oyuna aksiyon katan bölümlerdir.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.