Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > Orhan Kemal Edebiyat Festivali Başladı

05.12.2015 Cts, 11:00

Orhan Kemal Edebiyat Festivali Başladı

Reklam

Çukurova Belediyesi tarafından düzenlenen Orhan Kemal Edebiyat Festivali Türk ve dünya edebiyatından örneklerin paylaşıldığı bir sunumla başladı. Ünlü yazar Ayşe Kulin ve Orhan Kemal’in oğulları Işık ve Nazım Öğütçü kardeşlerin de katıldığı etkinliği Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Türkiye’nin aydınlık insanları barış ve kadın temalı festivalimize hoş geldiniz” diyerek başlattı.

MÜZİK VE ŞİİR SUNUMLARIYLA BAŞLADI

Türk edebiyatının usta ismi adına Çukurova Belediyesi’nce düzenlenen Orhan Kemal Edebiyat Festivali şair, öykücü, romancı 20 kadar edebiyatçının katıldığı bir törenle başladı. Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi’nde Türk ve dünya edebiyatından örneklerin şiirsel bir üslupla sunulduğu etkinliği bini aşkın kişi izledi. Eserleri milyonlara ulaşan ünlü romancı Ayşe Kulin’in yanı sıra yazarlar Ali Özgür Özkarcı, Alper Akçam, Aydın Çam, Aydın Ilgaz, Bedri Aydoğan, Elvan Ebinç, Hasan Özkılıç, Işık Öğütçü, Mahmut Temizyürek, Mazlum Vesek, Nilgün Ilgaz, Saba Kırer, Serpil Ciritci, Tahir Şilkan ve ses sanatçısı Serkan Yontar açılış töreninde hazır bulundular.

ÇETİN: BU BEREKETLİ TOPRAKLAR FESTİVALLERİ HAK EDİYOR

Orhan Kemal Edebiyat Festivali’ne katılan konukları ve Adanalıları “Türkiye’nin aydınlık insanları, Bereketli Topraklar’a hoş geldiniz” diyerek selamlayan Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği (DABB) ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, konuşmasına ‘Çukurova’yı kültür sanat ve festivallerle buluşturacağız’ demiştik. İşte bugün bu yolda güzel ve önemli bir adım daha atıyoruz’’ diyerek devam etti. Festivalde çocuklar için özel bir bölüm ayırdıklarının altını çizen Başkan Çetin, “Savaşa karşı Barış ve yine savaşa karşı Kadın öyle güzel ve anlamlı ki; o nedenle festivalimizin temasını barış ve kadın olarak belirledik. Türkiye’nin aydınlık ve güzel insanlarıyla Orhan Kemal Edebiyat Festivali’nde bir araya gelmekten çok gururlu ve mutluyum. İyi ki varsınız, iyi ki aydınlatıyorsunuz. İyi ki biz de bu festivali yapıyoruz. Bu bereketli topraklar o kadar büyük insanlar yetiştirmiş ki bu topraklar bu festivali hak ediyordu’’ diye konuştu.

ERDEN KIRAL, ŞÜKRÜ ERBAŞ, CAN DÜNDAR

Şiir, öykü, roman, kitap, kitap kapakları sergisi, sinema, panel, dinleti ve konserlerin yer aldığı festivalin ikinci gününe ünlü yönetmen Erden Kıral, şair Şükrü Erbaş ve Haydar Ergülen de katılıyor. Cumhuriyet’i temsilen Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın ‘Kırlangıcın Öyküsü’ adlı mini öyküsüyle katılması gecenin ilk sürprizi oldu. Festivalin ikinci ve üçüncü günlerinde de çok özel sürprizler hazırladıklarını ifade eden Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, “Sayın Can Dündar bir şekilde aramızda. Karamsar olmayın; o yarın da aramızda olacak” dedi. Festivalin üçüncü günü yönetmen Erden Kıral’ın Bereketli Topraklar Üzerinde adlı filmi izlenecek.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.