Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Türkiye > ÖSYM’de yerleştirme skandalı

18.08.2012 Cts, 15:31

Reklam

MF3 Türkiye 652’inci sıra ile Türkiye’nin en iyi tıp fakültelerine girmesi gereken öğrenci açıkta kaldı.

ÖSYS yerleştirmede skandal yaşandı. Adana’dan MF3 puanıyla Türkiye 652’incisi olan Edip Şişman, bu sıralama ile Türkiye’nin en iyi tıp fakültelerine girmesi gerekirken yazdığı 4 tıp fakültesi tercihine de yerleştirilemedi. En son tercihi olan ve 5 bininci öğrencilerin girebildiği Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne dahi yerleştirilemeyen Şişman, “Sonuca baktığımda ‘yerleşemediniz’ yazısını görünce nutkum tutuldu. Dondum kaldım, bir yanlışlık olmalı. Bu yanlışlığın düzeltilmesini istiyorum” dedi.

 

 

 

Habertürk’te yer alan habere göre; Abbas Sıdıka Çalık Anadolu Lisesi’ni geçen yıl bitiren 19 yaşındaki Edip Şişman, girdiği sınavda çok az bir puanla tıp fakültesini kaçırınca bu yıl daha fazla çalışıp MF3’ten aldığı 532,63577 puanla Türkiye 652’incisi oldu.

 

 

 

TÜRKİYE 652’İNCİSİ AÇIKTA KALDI
Şişman, bu sıralama ile en büyük özlemi olan tıp fakültesine kazanmayı garantilemenin sevinciyle ilk tercih olarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni (İngilizce) yazdı. İkinci tercih olarak Marmara Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (İngilizce), üçüncü tercihine Hacettepe Üniversitesi Tıp, dördüncü tercihine ise Adana Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni yazdı.

 

 

 

SONUCU GÖRÜNCE NUTKU TUTULDU
Dün akşam saatlerinde ÖSYM’nin üniversite yerleştirme sonuçlarını açıkladığını öğrenen Şişman, bir internet kafeye gidip yerleştirme sonuçlarına baktığında şoka uğradı. TC kimlik numarasını ve şifresini giren Şişman, ‘Sonuç: Bir yükseköğretim programına yerleşemediniz’ yazısını görünce dondu, kaldı. ‘Nasıl olur? Acaba bir yanlışlık mı var?’ diyerek tekrar tekrar sisteme girdi. Ancak, her defasında da yerleşemediğini görünce başından soğuk su dökülmüşe döndü. Bu sırada kendisini kutlamak için arayan dershane öğretmenleri de sonuç karşısında şok oldu.

 

 

 

‘BU BİR SKANDAL’
MF3 puanıyla Türkiye 652’inci sırasıyla Türkiye’nin en iyi tıp fakültelerine girmesine kesin gözüyle bakılırken, yerleştirme sonucuyla açıkta kalan Şişman, sınava hazırlandığı Doruk Dershanesi’nin kurucu müdürü Ziya Dal ile birlikte bu skandalı duyurdu.

 

 

 

‘TÜRKİYE BENİMLE DALGA GEÇECEK’
En büyük ideali olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne yerleşmek isterken sonuçla hüsrana uğradığını belirten Şişman, “Ben kesinlikle Cerrahpaşa’yı kazandığımı sanıyordum. Sonuca baktığımda ‘yerleşemediniz’ yazısı bana şok etkisi yarattı. ‘Yanlışlıktır’ diye defalarca girdim, yine aynı ‘yerleşemediniz’ yazısı. Dondum, nutkum tutuldu. Herkes hayret içinde kaldı. Ben ÖSYM’nin bir yanlışlık yaptığını sanıyorum. Bu bir skandal. Artık, arkadaşlarım ve Türkiye benimle ‘652’inci boşta kaldı’ diye dalga geçecek. Bu yanlışlığın bir an önce düzeltilmesini istiyorum” dedi.

 

 

 

İTİRAZ EDECEK
Şişman, ÖSYM’ye başvurup sonucun düzeltilmesi için itiraz edeceğini söyledi.

‘YANLIŞLIĞIN DÜZELTİLMESİNİ İSTİYORUZ’
Dershanenin kurucu Müdürü Ziya Dal da, öğrencilerinin aldığı puan ve sıralama ile kesinlikle ilk tercihi olan Cerrahpaşa Tıp’a yerleştirilmesi gerekirken açıkta kalmasını skandal olarak yorumladı. ‘Edip Şişman Türkiye 652. si Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ pankartı bile hazırlattıklarını belirten Dal, “Bu sıralama ile öğrencimiz Türkiye’deki en iyi tıp fakültelerine girmesi gerekir. Son tercihi 5 bininci sıradaki öğrencilerin girdiği Çukurova Tıp Fakültesi’ne bile yerleşememesi düşündürücü. Acaba, kaç öğrenci Edip gibi mağdur edilmiştir? Çok düşündürücü bir yanlışlık olduğunu sanıyorum. Bir an önce yanlışlığın düzeltilmesi gerekir. Komedi” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.