Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Otomobil fiyatlarına 500 TL zam geliyor!

25.04.2013 Per, 9:05

Reklam

AB’ye uyum çerçevesinde TIR’ların yüksekliği 4 metreyle sınırlanacak. 7 yerine 6 araç taşımak zorunda olan lojistik şirketlerinin maliyeti ise yüzde 15 artacak. Tebliğ değişmezse otomobile yüzde 1 zam yolda.

 

Vatan’ın haberine göre, Avrupa Birliği‘ne (AB) uyum yasaları çerçevesinde hazırlanan yeniyönetmelik hem lojistik, hem otomotiv üreticileri hem de tüketiciyi zorlayacak. TIR’ların yüksekliğini 12 santim düşüren düzenleme yakıt ve yeni TIR yatırımı nedeniyle lojistik sektöründe maliyetleri yüzde 15 artıracak. Bu durumda TIR’la taşınan otomobillerin maliyeti de yüzde 1 yani yaklaşık 300-500 TL arasında artacak.

 

Taşıma yapan TIR’ların kasa yüksekliğini 4 metre 20 santimden 4 metre 8 santime indiren düzenleme, sektörün tepkisi üzerine 1 Temmuz 2012‘den 1 Temmuz 2014’e ertelenmişti. Hem otomotiv hem de lojistik şirketleri, düzenlemenin değiştirilmesi için Ekonomi Bakanlığı’na raporlar sunarak sektöre vereceği zararları anlattı.

 

 

Yakıt masrafı artıyor Sektörün en önemli oyuncularından TLS Lojistik’in Yönetim Kurulu Başkanı Altuğ Hacıalioğlu, kapasite kaybının ancak ilave araç yatırımıyla çözüleceğini söyledi. Daha önce 4 metrelik araç yüksekliğinde yüzde 5 opsiyon olduğunu ve 4.20 metreye çıktığını belirten Hacıalioğlu şöyle konuştu:

 

 

“Yeni düzenlemeyle 4.08’de kaldık. Gelecek yıldan itibaren maliyetler yüzde 15 artacak. Hem yeni TIR alınacak hem de yüzde 15 daha fazla yakıt kullanılacak. Maliyet artışının otomobile yüzde 1 (yaklaşık 300-500 TL) artış getirmesi bekleniyor. Düzenlemenin böyle geçmesi herkes için kötü olacak. Seneye ne olacağı belli değil. Ama biz zararlarını dosyalarla anlattık.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.